Proč je nebezpečné, když se přírodní klimatické kyvadlo vyladí, a co pak hrozí?

 
Další 1 fotografie v galerii
Klimatické kyvadlo vychyluje teploty v tropickém Pacifiku buď do chladné, nebo teplé fáze / Pixabay
El Niño je přírodní jev, který je vyvolaný vzájemným působením mezi atmosférou a Tichým oceánem. Proč může ohrozit klima po celém světě, a kdy hrozí více a kdy méně, na to nyní přišli vědci z Ústavu informatiky.

El Niño/Jižní oscilace je přírodní klimatické kyvadlo, které vychyluje teploty v tropickém Pacifiku buď do chladné (La Niña), nebo teplé fáze (El Niño). Amplitudy těchto výkyvů se mění od malých do extrémních hodnot, přičemž jejich extrémní hodnoty výrazně ovlivňují globální klima Země. Způsobují například sucho v Asii a v Austrálii a současně záplavy v Jižní Americe.

Perioda tohoto kyvadla je nepravidelná, pohybuje se mezi dvěma až sedmi lety, avšak kyvadlo dosahuje svých krajních hodnot ve stejné části roku. Řečeno matematickým jazykem, pomalé cykly El Niño jsou synchronizovány s ročním cyklem.

Studiem synchronizace a kauzálních vztahů oscilací různých frekvencí se zabývá tým Milana Paluše z Ústavu informatiky AV ČR. Pomocí originálních matematických a výpočetních metod nyní čeští vědci ve spolupráci s americkými kolegy identifikovali základní oscilační komponenty neboli tóny fenoménu El Niño.

Vědci popsali interakce těchto tónů a ukázali, jak jejich synchronizace neboli sladění vede ke vzniku extrémních projevů Jižní oscilace. Naopak rozladěné tóny – desynchronizované oscilace – charakterizují klidná období bez výrazných odchylek teplot nebo srážek od dlouhodobého normálu

Mohlo by vás zajímat

Reklama