Objasní sonda Parker Solar Probe, proč se sluneční vítr zrychluje tak obrovskou rychlostí?

 
Další 1 fotografie v galerii
Sonda Parker poskytne cenná data, která umožní pochopit procesy odehrávající se na Slunci / NASA
Mít Slunce na dosah? Tato neuvěřitelná představa se téměř stává realitou. Alespoň tedy v podobě sondy Parker Solar Probe, která se dokáže přiblížit ke Slunci na neuvěřitelně krátkou vzdálenost. Na průzkum této hvězdy ji vyslala vesmírná agentura NASA.

NASA nabídla světu snímek Slunce zhotovený pomocí sondy Parker Solar Probe , která je nyní o 76 milionů km blíže ke Slunci, než my. Sonda Parker Solar Probe byla vypuštěna v srpnu 2018 a nyní začala posílat obrázky a data.

Má studovat atmosféru Slunce, abychom se dozvěděli více o formování této hvězdy. Snímek byl vytvořen za tepelným štítem a Merkur se na něm objevil coby jasná tečka. NASA tak získala dosud nejbližší obraz Slunce.

Skvrna a pruh přes obraz 

Sonda se ve chvíli, kdy byl snímek pořízen, nalézala 27,1 milionů kilometrů od povrchu Slunce. Je tedy o 76 milionů kilometrů blíže Slunci, než planeta Země. Merkur je vidět jako jasná skvrna uprostřed obrazu, černé tečky jsou údajně způsobené úpravou pozadí z kamery. Koronální paprsek je slunečním materiálem, který se nachází v blízkosti velice aktivních oblastí Slunce a může být viděn jako blikající pruh přes celý obraz.

Odhalí tři záhady?

Astronomové věří, že mise sondy Parker poskytne cenná data, která lidem umožní pochopit tajemné procesy odehrávající se na Slunci. “Parker Polar Probe se chystá do oblasti, kterou jsme ještě nikdy nenavštívili,” říká Terry Kučera, fyzik v Goddardově středisku NASA. “Zatím můžeme zdálky pozorovat koronu Slunce, která vytváří složité prostředí kolem Parker Solar Probe."

Pracovníci v NASA především doufají, že sonda pomůže objasnit tři největší záhady. Patří mezi ně otázka, proč se korona ohřívá na teplotu asi 300 krát vyšší než povrch níže, dále jak se sluneční vítr zrychluje tak obrovskou rychlostí a jak Slunce vypouští některé částice polovinou rychlosti světla.

Průzkum iontů vypouštěných ze Slunce

“Nevíme, co očekávat tak blízko Slunce, dokud nebudeme mít data a pravděpodobně objevíme i nějaké nové jevy,” říká výzkumník Nour Raouafi. Parker se svojí průzkumnou misí nabízí obrovský potenciál přinést lidstvu nové objevy. Měření atmosféry Slunce nabídne vědcům nové nástroje, které odpoví na otázku, jak tato hvězda funguje.

Souprava ISOIS kosmické lodi pomůže pochopit zrychlení energetických částic a přístroj FIELDS ukáže, jak elektrická činnost slouží ke koronálnímu vytápění. Tepelné vlastnosti iontů vypouštěných ze Slunce bude zkoumat nástroj Solar Probe Cup a společně s FIELDS vysvětlí chování slunečního větru. 

Sedm let na orbitu Slunce 

Parker se v listopadu dostal do blízkosti Slunce na 25 milionů kilometrů. Následujících sedm let by měl strávit v horní atmosféře Slunce. Mezera mezi ním a Sluncem se nakonec zmenší na pouhých 6 milionů kilometrů. Bezpilotní kosmická loď je na cestě, kde putuje přes okraje korony a vnější sluneční atmosféru.

Dříve se bylo možno přiblížit ke Slunci nejblíže na 43 miliónů km. Uvedená mise bude podle NASA vyžadovat 55krát víc energie, než by bylo zapotřebí k dosažení Marsu. Nakonec dosáhne loď rekordní rychlosti 430 000 mil za hodinu, v průběhu sedmi let absolvuje 24 drah kolem Slunce. Pokud byste po Zemi cestovali rychlostí, jakou sonda vyvine, trvala by vám cesta z Londýna do New Yorku pouhé dvě minuty. 

Za štítem je příjemný letní den 

V průběhu obíhání kolem Slunce se sonda sedmkrát otočí kolem Venuše. První průlet kolem Venuše proběhl už v říjnu. Sonda je chráněna revolučním tepelným štítem. Tento štít bude vystaven teplotám asi 1371 °C.

Ke Slunci se Parker Solar Probe přiblíží více než jakákoli jiná sonda v historii, ale za hustým tepelným štítem by teplota měla dosahovat asi takové výše, jakou dosáhneme na Zemi během příjemného letního dne, tedy cca 29 °C. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama