Nové fotografie Marsu odhalily obrovský kráter naplněný ledem

Sonda Mars Express pořídila novou sérii fotografií zachycujících obří kráter na rudé planetě / ESA
Korolevského kráter na povrchu rudé planety Mars je široký 82 kilometrů. V jeho středu se nachází obrovská vrstva ledu. Téměř celý rok si zachovává tloušťku 1,8 km a obsahuje 528 km3 ledu.

Evropská vesmírná agentura ESA pomocí mise sondy Mars Express pořídila novou sérii fotografií zachycujících obří kráter na rudé planetě. Snímky ukazují Korolevského kráter, který se nachází jižně od velkého dunového pole v severní polární oblasti planety Mars (oblast je známá jako Olympia Undae).

Střed kráteru tvoří hromada ledu neměnné tloušťky až 1,8 km. Obsah ledu je asi 528 km3. Menší množství ledu se nachází i na okrajích kráteru a kolem něho. 

Chladný vzduch tvoří štít 

Existenci stálé masy ledu způsobuje fenomén zvaný jako „studená past“. Dno kráteru se nachází dva kilometry pod jeho okrajem. Vzduch, který se pohybuje nad ledem, se ochlazuje a vytváří silnou vrstvu, která působí jako štít. Díky ní se led nezahřívá a netaje. Vzduch je totiž špatným vodičem tepla. Proto je Korolevského kráter trvale plný ledové hmoty.

Pohled na něj, pořízený Mars Express High Stereo kamerou (HRSC) s vysokým rozlišením, obsahuje pět různých „proužků“, které splývají do jediného obrazu. Kráter je zobrazen v perspektivě a v topografickém pohledu, což poskytuje úplný pohled na terén v něm a kolem něj.

Po kom dostal jméno?

Své jméno kráter získal podle hlavního sovětského raketového inženýra Sergeje Pavloviče Koroljova, který je považován za otce sovětské vesmírné techniky. Koroljov pracoval na řadě známých misí včetně programu Sputnik – prvních umělých družic, které kdy byly vyslány na oběžnou dráhu kolem Země.

V roce 1957 a v následujících letech se účastnil také programů Vostok, které se týkají průzkumu vesmíru s lidskou posádkou (Vostok je kosmická loď, na jejíž palubě letěl 12. dubna 1961 do vesmíru první člověk, sovětský kosmonaut Jurij Gagarin).

Sonda Mars Express má zjistit, zda na rudé planetě může existovat život. Barevný a stereofonní systém zobrazování povrchu (CaSSIS) na palubě ExoMars Trace Gas Orbiter začal pracovat na Marsu 28. dubna 2018. Zhotovil nádherný pohled na část Korolevského kráteru – byl to jeden z prvních snímků, který poslal na Zemi.

CaSSIS zobrazila 40 kilometrů dlouhou část severního okraje kráteru, představila jeho zajímavý tvar a strukturu a ledové ložisko. Vědci spojili tři snímky Korolevského kráteru v různých barvách pořízené téměř současně 15. dubna.

Cíl: automatizace vzniku obrazu 

Kamera CaSSIS byla aktivována dne 20. března 2018. Než začala plnit svoje poslání, byla nejprve testována. „Na začátku zkušební fáze jsme do přístroje instalovali nový software a po několika drobných problémech je přístroj v dobrém stavu a připraven k práci,“ říká hlavní obsluha kamery Nicolas Thomas z univerzity ve švýcarském Bernu. „Potěšilo nás, jak dobrý byl tento obraz díky optimálním světelným podmínkám,“ říká Antoine Pommerolová, členka vědeckého týmu CaSSIS pracující na kalibraci dat.

Ukazuje se také, že CaSSIS může významně přispět i ke studiu produkce oxidu uhličitého a vodních cyklů na Marsu. „Cílem je plně automatizovat proces vzniku obrazu. Jakmile toho dosáhneme, můžeme data rychle poslat vědecké komunitě k analýze,“ říká Nicolas.

Mohlo by vás zajímat

Reklama