Naděje na život v hlubokém vesmíru: Mysteriózní signály k nám dorazily z galaxie vzdálené 1,5 miliardy světelných let

Ze šedesáti detekovaných FRB se podobný opakující se typ objevil pouze jedinkrát / Pixabay
Tajemné a dokonce opakující se záblesky energie byly detekovány již podruhé. Jde o tzv. „FRB" (Fast Radio Bursts), neboli „rychlé záblesky radiových signálů". Ty se objevují náhodně a dočasně, což z nich dělá věc nejen těžkou k nalezení, ale i velmi náročnou pro jakékoliv studium.

Poslední FRB k nám dorazily z galaxie 1,5 miliardy světelných let vzdálené od Země. To zdaleka nejpravděpodobnější vysvětlení je, že se tak stalo poté, co vznikly v nějakých mimořádně mocných vesmírných objektech: experti na to téma již nejednou debatovali a jsou stále na pochybách, zda jsou to spíše černé díry či superhusté neutronové hvězdy.

Objevily se ale i názory, že je to jasný důkaz mimořádně rozvinuté civilizace. Konkrétně si to myslí kupříkladu profesor Avid Loeb z amerického Centra pro astrofyziku. FRB byly poprvé detekovány náhodně v roce 2007, kdy je jeden radioastronom objevil vpravdě omylem v datech sesbíraných v roce 2001.

Poslední objev na toto téma byl učiněn před cca půl rokem a to týmem Kanaďanů v rámci projektu Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment (Chime). Ti detekovali celkem třináct záblesků se svým novým teleskopem.

A nyní to zajímavé – jen jeden jediný z nich se opakuje. Většina signálů vykazuje přitom jisté rozptýlení, což naznačuje, že je to typicky nějaký mocný astrofyzikální úkaz jisté speciální charakteristiky (pozůstatky po silné supernově či specificky umístěná černá díra).

Ze všech šedesáti FRB, jenž se nám doposud podařilo vystopovat, se podobný opakující se typ objevil pouze jedinkrát (teleskop Arecibo roku 2015). Odkud FRB přicházejí není známo. I když se má za to, že vychází ze zdrojů cca miliardy světelných let daleko mimo naši Galaxii.

Vědci jsou z nálezu velmi potěšeni: „Až doposud jsme nalezli pouze jeden opakující se FRB, když se nyní ukázal druhý, naznačuje to, že jich patrně bude ještě více. S více subjekty ke studiu bude rozlousknutí tohoto oříšku jistě snazší."

Mohlo by vás zajímat

Reklama