- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 14. ledna 2019
- 13:40
Primitivní mimozemský život by mohl existovat jen pouhých 6 světelných let od Země
Planeta je podle všeho extrémně studená (teploty zde jsou asi tak na úrovni Jupiterova měsíce Europa – tj. cca -150 °C). Nicméně, vědci tvrdí, že může mít horké, velké jádro z niklu a železa a silnou geotermální aktivitu. Díky té by potenciálně mohla tato planeta hostit i nějaký ten nepříliš náročný život.
Astrofyzik Edward Guinan (univerzita ve Villanova) na toto téma řekl na 223. setkání AAS (American Astronomy Society) v Seattlu: „Geotermální zahřívání může zajišťovat v různých hloubkách příhodné zóny pro život. Podobně jako podzemní jezera na Aljašce. Povšimli jsme si i toho, že povrchová teplota na Jupiterově ledovém měsíci, Europě, a Barnardu b, je stejná. Ale díky slapovému zahřívání má Europa pravděpodobně i tekuté oceány pod svým povrchem."
I další informace uvedené vědcem mají nezpochybnitelnou logiku: „Jestliže je přítomna voda, geotermální aktivita (vulkanické komíny a sloupce) mohou zajistit tekutou vodu právě v oblastech atraktivních pro život a to i pod povrchem, jenž je patrně kompletně zmrzlý. Je to tedy celé dost podobné situaci na Jupiterově Europě, ale ta není zahřívána geotermální energií, ale má slapové zahřívání."
Barnardova hvězda je v hledáčku vědců již velmi dlouhou dobu. Ten nejvíce signifikantní faktor je ale pochopitelně určitě ten, že je to druhá nejbližší hvězda, jenž navíc hostí i planetární systém.
Celé to navíc naznačuje, že planety v naší Galaxii jsou vlastně poměrně běžní hosté, odhadují se dnes totiž na cca řádově desítky miliard kousků.
Sdílení
21
Twitter
Komentáře
Email