- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 22. ledna 2019
- 10:33
Rusko zprovozní na orbitu síť satelitů, aby mohlo monitorovat jakoukoliv aktivitu na Zemi
Projekt „Sovereign's Eye" (v originálu „Gosudarevo Oko"), česky je to něco jako „Svrchované nebo Panovnické oko", je zajímavý i tím, že se jeho použití neomezí jen na nejvyšší špičky společnosti (vláda apod.), jak tomu bývá často zvykem, ale mohl by tuto síť využívat prakticky kdokoliv z lidu.
Využili by ho prý i zemědělci, bezpečností služby (nikoliv policejní, ale i horské atd.) a na své by si přišly i firmy všeho druhu (například hledání ideálního místa pro těžbu).
Šéf Ruské agentury Roskosmos (Státní korporace pro kosmické aktivity) je přesvědčen, že přínosy podobné technologie by byly úžasné. Samozřejmě je tu i záměr vybudovat v Rusku tuto atraktivní moderní infrastrukturu, má to logiku i po stránce edukační a ohledně internetové konektivity. A na výši by díky tom byla i dnes tak aktuální kyberbezpečnost a výzkum.
Aktuální situace je nicméně taková, že Rusko jen za minulý rok vyslalo na oblohu 25 satelitů, což dělá v celkovém úhrnu již 146 kusů vojenského i civilního rázu na obloze s její vlaječkou.
Představa to je jistě lákavá, ale připomeňme, že se ruské katastrofy neomezují jen na jaderné reaktory a ponorky. Nemálo problémů mělo i v kosmu: například v srpnu 2018 se objevila díra v modulu Sojuz připojenému k ISS, tím došlo na krátký čas ke ztrátě vzdušného tlaku. Došlo k opravě, nicméně dodnes jsou zde i dohady, zda to byla sabotáž, anebo běžný defekt.
V roce 2016 byla zase ztracena nákladní loď hned po startu, patrně kvůli třetímu dílu Sojuzu-U. V roce 2011 pak došlo k poruše Sojuzu-U na cestě k ISS, jenž měl problém s horním modulem, který odpadl nad Sibiří.
Sdílení
1
Twitter
Komentáře
Email