NASA má nový tým expertů hledající usilovně mimozemský život

Tak najdeme konečně něco zajímavého v tom pustém a chladném vesmíru? / Pixabay
Do problematiky hledání života na jiných planetách by co nevidět mohl být vnesen nový impuls. A to skutečně doslova, když uvážíme, že NASA sestavila tým špičkových vědců, jejichž úkolem bude objevit jakékoliv formy života na jiných planetách.

Nově zformovaná sekce nese označení CLDS (Center for Life Detection Science) a vědci se zde budou zaobírat jedinou otázkou: „Jsme ve vesmíru sami?" NASA doufá, že nám věda v této věci dá brzy konečně definitivní odpověď.

Tori Hoehler, výzkumník CLDS a (z kalifornského města Mountain View) věc okomentoval takto: „Nyní máme tolik vědeckých a inženýrských znalostí a dovedností, že se této otázky můžeme zhostit s novým pohledem na věc a s velmi kritickým zhodnocením důkazů a máme tu i gigantickou armádu odborníků, jež jsou připraveni vrhnout se na tuto výzvu."

„Hledání života mimo Zemi nemůže zásadně nikdy probíhat stylem „jedna metoda bude stačit všem". Abychom měli opravdu tu zdaleka největší šanci na úspěch, tak bude nezbytné vyvinout nástroje a strategie, jež nám umožní detekovat každou unikátní formu života ve vždy zcela jiných podmínkách. Ty ale nebudou jen rozdílné jedna od druhé, ale samozřejmě i od našich pozemských."

A poslední úspěchy? Britský astronom Dame Jocelyn Bell Burnell byl prvním, kdo objevil pulsary (emitují silné pulsy záření gama a paprsků X) v roce 1967 a od té doby se nám objevilo pěkných pár dalších. Pulsary jsou v kostce řečeno rotující neutronové hvězdy, ale dříve si leckdo myslel, že to jsou majáky mimozemšťanů.

A těsně to bylo i v roce 1996, kdy NASA vydala prohlášení, že našla kámen z Marsu, jenž obsahoval miniaturní formy života. Meteorit byl zařazen jako „Allen Hills (ALH) 84001", spadl do Antarktidy asi tak před 13 000 lety a našli jej zde roku 1984. Objekty na něm byly podezřele podobné životu. Někdo je ale názoru, že byl meteorit prostě kontaminován. 

 
Vstoupit do diskuze  (3)

Mohlo by vás zajímat

Reklama