Výdrž digitálního fotoaparátu prodlouží bateriový grip nebo snížení jasu LCD displeje

 
Další 1 fotografie v galerii
Z kapacity baterie si rovněž notně ukusují různé funkce stabilizace obrazu / Pixabay
Pokud fotíte s digitální zrcadlovkou, bez elektrické energie se prostě neobejdete. Chystáte-li se pak dokonce na celodenní focení, rozhodně si s sebou vezměte minimálně jeden náhradní akumulátor.

Většinu dnešních digitálních fotoaparátů napájejí Li-Ion akumulátory, u profesionálních modelů se pak obvykle setkáváme s Li-Pol baterií. Ačkoliv se oba typy baterií neustále vyvíjejí a poskytují značné množství energie, pro celodenní focení to ani zdaleka nemusí stačit, zvlášť pokud ke stovkám snímků ve vysokém rozlišení připojíte i video.

Každý fotograf by se tudíž na větší akce měl připravit. Víte-li, že budete mít k dispozici elektřinu, pak je samozřejmostí i nabíječka, na které si vybitou baterii můžete nabíjet. „Tam, kde není elektrická zásuvka k dispozici, je velmi užitečným pomocníkem externí baterie neboli powerbanka, jež poslouží jako záložní zdroj energie. Tyto externí baterie jsou často schopny nabíjet i více zařízení najednou,“ radí Radim Tlapák z BatteryShop.cz.

Pro zvýšení energetické výdrže fotoaparátu jsou osvědčenými pomocníky takzvané bateriové gripy. Jde se o jakousi nástavbu, která se připevňuje přímo k tělu foťáku a obsahuje místo pro druhý akumulátor, případně pak i adaptéry pro vložení tužkových baterií.

Grip přitom není jen pouhým držákem, kam si náhradní akumulátor vložíte, aby byl po ruce – energie z něj jde přímo do přístroje, jako by fotoaparát napájely hned dva zdroje zároveň. Energetická kapacita foťáku se tak v podstatě zdvojnásobí. 

K dlouhé výdrži fotoaparátu si vedle použití náhradních a doplňkových akumulátorů můžete pomoci i dalšími opatřeními souvisejícími s nastavením a používáním přístroje. Abyste pořídili maximální počet fotek bez častého nabíjení, je zapotřebí zejména omezit funkce náročné na spotřebu energie. Mezi největší "požírače" energie patří velký LCD displej. Pokud nevyužijete klasický hledáček a LCD displej chcete používat, nastavte si minimální hodnotu jasu. Čím jasnější displej, tím méně energie vám zbude na focení.

Častým nešvarem fotografů, který jejich přístrojům vysává energii, je také promazávání snímků přímo přes rozhraní fotoaparátu. Vhodnější proto je nechat si tyto úkony pro počítač a během focení raději vyměnit plnou paměťovou kartu za náhradní prázdnou.

Zredukovat byste měli také používání zabudovaného blesku, zvláště pokud jej často používáte v automatickém módu. V dobrých světelných podmínkách se bez něj často zcela obejdete. Alternativou je pak pořízení externího blesku, který využívá samostatný zdroj energie, obvykle několik AA baterií.

Z kapacity baterie si rovněž notně ukusují různé funkce stabilizace obrazu. Ta je přitom v případech, kdy fotíte s použitím stativu, naprosto zbytečná a měla by tudíž zůstat vypnutá.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama