Chcete se vyhnout srdečním chorobám, cukrovce, rakovině prsu a tlustého střeva? Tak se aspoň hodinu denně procházejte

 
Další 1 fotografie v galerii
Stačí chodit 2 hodiny týdně a budete zdravější / Pixabay
Dlouhodobá studie publikovaná na American Journal of Preventive Medicine zjistila, že běžná chůze často znatelně zlepšuje zdraví obyvatel.

Dnes mají příručky pro zdraví obecně za to, že dospělý jedinec by se měl věnovat aspoň 150 minut aktivitám středně náročným, popřípadě 75 minut velmi náročné fyzické aktivitě týdně. Jak ale odhalily průzkumy, jen polovina obyvatel západní civilizace to splňuje a starší lidé ještě méně (42 % lidí mezi lety 65-74 a 28 % u 75letých a starších).

Chození je pro člověka jeho nejpřirozenější pohybová aktivita a kdo se mu pravidelně věnuje, redukuje své šance na srdeční choroby, cukrovku, rakovinu prsu a tlustého střeva. I když již některé studie spojily náročnější fyzické aktivity a zdraví, prakticky žádná ji ještě nespojila konkrétně s chůzí.

Výzkumníci se podívali na data 140 tisíc lidí z Cancer Prevention Study II Nutrition Cohort. A co našli? Že 6 - 7 % lidí zde naznačilo, že se náročnějším aktivitám nevěnují. Dalších skoro 95 % sdělilo, že občas chodí a dobrá polovina používala a také brala chození jako svojí jedinou náročnější aktivitu.

Chození je pro člověka perfektní a přirozené cvičení

Poté, co byly vzaty v potaz i další věci (kouření, obezita, chronické nemoci) studie zjistila, že stačí chodit byť i jen méně jak 2 hodiny týdně a již to má pozitivní vliv na zdraví – mortalita byla nižší proti lidem nechodícím vůbec.

Kdo chodil 2,5 - 5 hodin týdně, má tuto šanci o znatelných 20 % nižší proti lenochům. Kdo si dával pěkně do těla (tj. aspoň 6 hodin chození týdně), měl tuto šanci o 35 % nižší (smrt z důvodů dýchacích problémů), o 20 % u kardiovaskulárních problémů a o 9 % méně pro rakovinu.

Abychom to shrnuli – chození je pro člověka perfektní a přirozené cvičení. Je zadarmo a můžete se mu věnovat kdy a kde chcete, nemluvě o tom, že posilovny jsou vždy umístěny ve městech, kde to není se vzduchem obvykle nijak super. Proč tedy raději nechodit namísto využívání fitness nástrojů (často jen další sezení k celodennímu sezení v práci) či "tupého" běhání na místě na pásu?

Mohlo by vás zajímat

Reklama