Nová technologie vyrobí ze sta kilogramů použitých plastů během hodiny až sto litrů ropy

 
Další 1 fotografie v galerii
Využíváno je tepelné krakování, ke kterému dochází při teplotách nad 300 stupňů Celsia / Pixabay
Zajímavý příspěvek pro zlepšení našeho životního přostředí přináší nová recyklační jednotka ReOil, která vyrábí syntetickou ropu z použitých plastů.

V průběhu recyklace je využíváno takzvané tepelné krakování (štěpení), ke kterému dochází při teplotách nad 300 stupňů Celsia. Jedná se o dobře známou metodu rafinace, při které se dlouhé a střední uhlovodíkové řetězce štěpí na jednodušší uhlovodíky.

To znamená, že tento příklad aplikace cirkulární ekonomiky zároveň kompletně využívá stávající technologie. Surová ropa, která je směsí uhlovodíků s relativně krátkými uhlovodíkovými řetězci, je proměňována na plasty s delšími uhlovodíkovými řetězci. Ty jsou pak metodou ReOil přeměněny zpět na směs jednodušších uhlovodíků.

Nová technologie umožňuje využít jeden barel ropy vícekrát. To znamená, že se spálí méně plastů ve spalovnách a tím se sníží emise skleníkových plynů. Možnosti využití použitých plastů zkoumá skupina OMV již od roku 2011.

V roce 2013 spustila ve své rafinerii Schwechat na okraji Vídně první testovací provoz, který zpracoval za hodinu přibližně pět kilogramů použitých plastů. V roce 2018 bylo do provozu uvedeno vylepšené testovací zařízení s kapacitou 100 kilogramů plastů za hodinu. Během této doby vyrobí 100 litrů syntetické ropy.

Rafinerie Schwechat pak tuto ropu dále zpracovává a vyrábí z ní palivo nebo suroviny pro opětovnou výrobu plastů. Tím uvádí do praxe princip takzvané cirkulární ekonomiky, jejímž principem je šetrnost k přírodním zdrojům.
 

Mohlo by vás zajímat

Reklama