Mise Plato: První přímá česká účast na výzkumu exoplanet

Extrasolární planety jsou planety u jiných hvězd, než je naše Slunce / Pixabay
Povede se českým vědcům objevit život ve vesmíru? Skupina výzkumu exoplanet Stelárního oddělení Astronomického ústavu AV ČR pod vedením Dr. Petra Kabátha se stala oficiálním členem vesmírné mise PLATO. Jedná se o první přímou českou účast na výzkumu exoplanet.

Mise PLATO bude pod hlavičkou Evropské kosmické agentury startovat v roce 2026. Očekává se, že najde tisíce planet kolem jasných hvězd a několik desítek planet podobných naší Zemi.

Ve zkratce lze zjednodušeně říci, že bude skupina vědců hledat druhou Zemi, chce tím výrazně posunout výzkum v oblasti extrasolárních planet.

Ondřejovský tým z Astronomického ústavu Akademie věd se bude podílet na přípravné fázi mise tvorbou softwaru pro monitorování stavu přístroje a pro zpracování dat a také výrobou 33 high tech kontejnerů pro dopravu kamer PLATO  s extrémními nároky na bezpečnou přepravu těchto kamer - vysoké požadavky na čistotu, otřesuvzdornost a další. Po startu mise PLATO se český tým bude podílet na hledání tzv. druhé Země.

Česká účast na misi PLATO bude podpořena ve výši téměř 840 tis. EUR z příspěvku Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. 

Exoplanety neboli extrasolární planety jsou planety u jiných hvězd, než je naše Slunce. Dnes jich známe již tisíce a dokonce i u nejbližší hvězdy ke Slunci, u Proximy Centauri, byla nalezena planeta v obyvatelné zóně 

 

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama