Nová metoda separace lutecia usnadní léčbu rakoviny

Protinádorová terapeutika založená na Lu-177 má velkou budoucnost / Pixabay
Zcela nová metoda separace prvků vzácných zemin, vyvinutá v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, usnadní a zrychlí výrobu radiofarmak.

Separační techniku vyvinul Miloslav Polášek, vedoucí skupiny cíleného výzkumu Koordinační chemie zaměřující se na vývoj nových chemických nástrojů pro nukleární medicínu a molekulární zobrazovací metody.

„Separace tzv. prvků vzácných zemin je velmi obtížná, obzvláště tehdy, když jsou radioaktivní a potřebujete je získat extrémně čisté. Naše technologie, kterou jsme vyvinuli právě pro tyto účely, je schopna výrazně urychlit a rozšířit výrobu lutecia 177, které se začíná prosazovat v radioterapii. Jako vědce mě velmi těší, že roky v laboratoři se nyní mohou přetavit do něčeho využitelného v praxi, co navíc pomůže pacientům s rakovinou,“ říká Miloslav Polášek z Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB).

Oznámení o spolupráci přichází týden po započetí stavebních prací v Janesville ve Wisconsinu na novém závodě SHINE, v němž se společnost zaměří na výrobu různých izotopů pro lékařské použití včetně Lu-177. Metoda vyvinutá v ÚOCHB umožní rychle a efektivně oddělovat lutecium 177 od ozářených terčů ytterbia 176, a připravovat tak vysoce koncentrované, tzv. beznosičové Lu-177.

„Protinádorová terapeutika založená na Lu-177, která jsou ve vývoji, slibují velký přínos po celém světě,“ říká zakladatel a ředitel společnosti SHINE Greg Piefer. „SHINE si dala za cíl zajistit dostatek Lu-177 k uspokojení poptávky, protože se s jeho pomocí může léčit stále více pacientů. Technologie vyvinutá v ÚOCHB je klíčová pro naši strategii dostat se rychle na trh.“

Společnost SHINE, založená v roce 2010, používá patentově chráněný výrobní proces radioizotopů, který má oproti jiným technologiím řadu výhod – nevyžaduje jaderný reaktor, spotřebovává méně elektrické energie, vytváří méně odpadu a je kompatibilní s dodavatelským řetězcem molybdenu Mo-99 v USA.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama