Poprvé v historii mohou Češi vymyslet oficiální název pro planetu mimo Sluneční soustavu

Výsledné názvy exoplanet vyhlásí Mezinárodní astronomická unie v prosinci 2019 / ESO
Mezinárodní astronomická unie, jíž je Česká republika členem, připravila při výročí 100 let svého založení celosvětovou akci IAU100 NameExoWorlds. Každý stát dostal „přidělenu“ jednu exoplanetu a má možnost ji pojmenovat.

Česká veřejnost se může zapojit prostřednictvím webu www.pojmenujexoplanetu.cz. Své příspěvky tam lze vkládat až do konce září 2019.

„Každá země – dokonce i státy, které nejsou členy Mezinárodní astronomické unie – pojmenuje celý systém – tedy hvězdu i její exoplanetu, přičemž pojmenování bude mít svá pravidla. Například musí umožňovat logické pojmenování další planety, v případě, že by vědci objevili u dané hvězdy další, dosud neznámou planetu,“ upřesňuje Soňa Ehlerová, která v tuzemsku zastupuje Mezinárodní astronomickou unii v oblasti popularizace.

V září 2019 odborná porota – složená z astronomů, filologů a vědeckých novinářů – posoudí došlé návrhy a vybere finalisty. Z těch pak bude vybírat veřejnost hlasováním. Výsledné názvy exoplanet vyhlásí Mezinárodní astronomická unie v prosinci 2019.

Planeta, pro kterou bude Česko hledat nový název, má zatím katalogové označení XO-5b. Vědci ji objevili už v roce 2008 a je klasifikována jako tzv. horký Jupiter. Jde o plynnou planetu jen o málo větší než Jupiter, jak jej známe ze Sluneční soustavy.

Její hvězda, prozatím pojmenovaná jako XO-5, se nachází v souhvězdí Rysa. Hvězda XO-5 se také podobá našemu Slunci, jen ji exoplaneta XO-5b obíhá podstatně blíže – jeden rok na ní trvá jen o něco málo více než čtyři pozemské dny.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama