Kvantový internet na obzoru: Využití kvantového provázání povede k nevídané rychlosti a k revoluci v komunikaci

 
Další 1 fotografie v galerii
Kvantové počítače se již vyvíjejí v laboratořích po celém světě / Pixabay
Představte si všude nový typ počítače, jenž dokáže řešit problémy mnohem rychleji, nežli ty dnešní. Podobné kvantové počítače se již vyvíjejí v laboratořích po celém světě.

Již dnes ovšem řada vědců sní i o kvantovém internetu nové generace, co bude stejně neuvěřitelný. Není to nic jednoduchého, přemýšlet o technologiích, jež ještě nebyly technicky rozvinuty, ale kvantová komunikace je velmi atraktivní místo k diskuzi už dnes a logicky i neméně atraktivní pole k bádání.

Rozjet kvantový internet bude vyžadovat několik důležitých součinných prvků. Bude třeba nechat kvantové počítače plnohodnotně komunikovat (nejen na dnešní úrovni „Ahoj bluetooth sluchátko, tady PC, tu máš zvukový výstup!“, ale bude potřeba nějak sdružovat výkon podle potřeb, takový domácí inteligentní kvantový cloud-computing, co vznikne, jen když ho na chvíli potřebujete).

Bude nezbytné kvantová PC a sítě učinit odolnými na hacknutí (pokud odečtete určité kvantové částice, změní se tím i jejich stav = někdo se v nich "vrtal").

Musíme též zvládnout přenosy zpráv na dlouhé vzdálenosti bez degradace kvality. A bude nutné i směřovat pakety dat a informací skrze kvantovou síť.

Kvantové počítače ovšem nejsou a ani nebudou jen další technologická inovace známých procesorů (viz třeba Intel dnes), dojde k naprostému překopání základů, a to opravdu a naprosto od píky! Jde o to, že běžná PC používají CPU, co má na nejnižší úrovni hodnotu 1 nebo 0.

Na druhou stranu, kvantový bit, aneb „qu-bit“ může být klidně i 1 a 0 zároveň. Půjde tedy na úrovni CPU provádět mnohem více instrukcí a výpočtů zároveň, takže je jistě otázka, jak se s jejich příchodem porvou jazyky typu Java…

Kvantové procesory využívají fyzikálního fenoménu známého jako kvantové provázání a ten otevírá dveře nespočtu dalších výpočtů (například rychlejší výzkum nových léků), nových dynamicky přizpůsobitelných programovacích jazyků a podobných revolučních věcí, jejichž dopad si dnes ještě nedokážeme představit ani v těch nejbujnějších snech.

Aktuálně jsou ve vývoji a testování celkem čtyři potenciálně úspěšné typy kvantových počítačů, které využívají: světelných částic, zachycených iontů, supravodivých qubitů a dusíkem plněných trubiček v diamantech. Uvidíme, jaká z metod se ukáže jako nejlepší (třeba komunikace by nejsnáze šla skrze fotony a naopak ukládání dat v elektronech) a jaké materiály budou nakonec nejstabilnější. Co se týče kvantových počítačů teprve trochu otevíráme dveře budoucnosti.

Mohlo by vás zajímat

Reklama