Analýza zubů odhalila novou etnickou skupinu starověkých Sibiřanů: Vědci přehodnotí poznatky o migraci

DNA byla získána z drobných mléčných zubů, které byly nalezeny na místě poblíž řeky Yana v Rusku / Pixabay
DNA odebraná z 31 000 let starých lidských zubů odhalila novou etnickou skupinu, která žila v extrémních podmínkách na Sibiři během poslední doby ledové. Tato skupina lidí byla nazývána „starověkými Sibiřany“. Podle vědců tito lidé přežili díky tomu, že lovili mamuty, bizony a zubry.

Podle poznatků publikovaných ve studii v časopise Nature starověcí Sibiřané dokázali před 31 000 lety snášet extrémní podmínky v regionu. Profesor Willerslev k tomu říká, že byli významnou součástí historie a rozšířili se současně s předky moderních Asiatů a Evropanů a je pravděpodobné, že obsadili velké oblasti severní polokoule.

První autor studie Dr. Martin Sikora z Nadace Lundbeck Foundation for GeoGenetics na kodaňské univerzitě v Dánsku řekl: „Rychle se přizpůsobili extrémnímu prostředí a byli velmi mobilní. Uvedené poznatky mění názory na historii obyvatelstva severovýchodní Sibiře i o historii lidské migrace jako celku." 

Podle výzkumného týmu počet obyvatel na daném místě byl přibližně 40 lidí, s větší populací přibližně 500 osob. Genetická analýza mléčných zubů ukázala, že jedinci neprokazovali žádné známky příbuzenství, ke kterému v té době docházelo u klesající neandertálské populace.

Mezinárodní tým vědců vedl profesor Eske Willerslev ze St. John's College na univerzitě v Cambridge. DNA byla získána z drobných mléčných zubů, které byly nalezeny na místě poblíž řeky Yana v Rusku. Místo bylo nalezeno v roce 2001 a nabízí více než 2500 artefaktů zvířecích kostí a slonoviny. Na místě byly také nalezeny kamenné nástroje a důkazy lidského bydlení. 

Vědci zjistili, že starověcí obyvatelé Sibiře vytvořili genetickou strukturu současných lidí, kteří obývají rozlehlou oblast napříč severní Eurasií a Amerikou a poskytují chybějící článek o porozumění genetice Američanů.

Existuje široce přijímaná teorie, že lidé nejprve cestovali do Ameriky ze Sibiře přes Aljašku pozemním mostem přes Beringovu úžinu, která byla od konce poslední doby ledové ponořená. Některé skupiny Asiatů se pak mísili se starověkými Sibiřany. Podle vědců se směs starověké sibiřské DNA a východní asijské DNA velice podobá DNA domorodých Američanů. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama