NASA chystá misi na Titan: Chce prozkoumat možnost vzniku života na největším měsíci Saturnu

 
Další 1 fotografie v galerii
Titan je největším z 62 známých měsíců Saturnu / NASA
Mise Dragonfly by měla být zahájena v roce 2026 a o osm let později přistát na Titanu, největším měsíci planety Saturn. Odebere zde ke studiu vzorky na různých místech povrchu tohoto měsíce.

Povrch měsíce Titanu bude zkoumat robotické plavidlo s názvem Dragonfly. Bude odebírat a shromažďovat vzorky a měřit složení půdy se zřetelem na to, zda je tento měsíc obyvatelný. 

O obrovském ledovém měsíci se říká, že je jedním z nejzajímavějších míst naší sluneční soustavy. Navíc výsledky předchozí Cassiniho mise naznačují, že se zde nachází některé ze složek nezbytných pro vznik života. Dragonfly zahájí svoji akci v roce 2026 a stane se součástí programu New Frontiers a očekává se, že dorazí na Titan v roce 2034.

Zpočátku bude Dragonfly provádět misi, trvající 2,7 roku, která prozkoumá různá místa Titanu, včetně dun a kráterů. Pozorování z mise Cassini ukazují, že tyto oblasti kdysi obsahovaly kapalnou vodu a další organické materiály. 

Dragonfly se poprvé dotkne rovníkové oblasti, která je známá jako pole dun Shangri-La a byla srovnávána s namibijskými dunami v jižní Africe. Poté bude „přeskakovat“ o přibližně 8 kilometrů. Každý skok bude směřovat do jiných oblastí a v každém z navštívených míst bude odebrán vzorek.

Nakonec se Dragonfly dostane do Selkova kráteru, kde vědci spatřili důkazy o posledních kapalných organických molekulách. Ty jsou stavebními kameny života. „Nevíme, k jakým krokům na Zemi došlo při posunu od čistě chemických reakcí k biologii, ale víme, že mnoho z těchto prebiotických chemikálií dnes na Titanu vzniká,” říká Elizabeth 'Zibi' Turtleová, hlavní organizátorka mise Dragonfly z APL.

Titan je největším z 62 známých měsíců Saturnu a od Slunce je vzdálen 1,4 miliardy kilometrů. Tato vzdálenost znamená, že teploty na povrchu Titanu jsou kolem - 290 ° Fahrenheita (-179 ° C). Povrchový tlak je mnohem vyšší, než u nás na Zemi, a to o 50 %.

Mohlo by vás zajímat

Reklama