- Petr Hájek
- Věda a vesmír
- 18. července 2019
- 11:45
Můžeme si oddechnout: 50metrový asteroid podle vědců bezpečně mine Zemi 9. září
ESA díkybohu letos ještě vyloučila nebezpečí ze strany asteroidu označeného jako "2006 QV89" a také zjistila, že jeho dopad na Zemi i v budoucnu je spíše nepravděpodobný.
Podle ESA zmíněný asteroid 2006 QV89 nikdo nesledoval, protože od doby jeho objevení v srpnu 2006 nebyl vůbec pozorovatelný. I když se to zdá zneklidňující, tak ESA zjistila, že 9. září 2019 nás určitě nezasáhne, jelikož nebyl na kolizním kurzu, jak ukázala studie jeho budoucí trasy.
Vědci k tomu využili obrovský teleskop v Chile (Evropská jižní observatoř). Zde vědci také prověřili potenciální náznaky cesty, která by byla s námi kolizní. Dopadlo to pro nás ale dobře (tentokrát, ve vesmíru je ovšem podobná věc ale jen otázka času). Původní kalkulace přitom hovořily o šanci 1:7 000, že asteroid dopadne na Zemi právě 9. září. Nyní to ale ESA rozhodně popřela.
Dobrou zprávou je i to, že se nakonec ukázalo, že je tento asteroid menší, než ESA čekala: nyní se má za to, že je velký jen 20-50 metrů. Cokoliv menšího mimochodem shoří bezpečně v atmosféře.
Asteroid vědci po objevení v srpnu 2006 sledovali 10 dní, poté jim zmizel. Ale nechme promluvit přímo zástupce ESA: „Po deseti dnech v roce 2006 byl asteroid nadále nesledovatelný a od té doby jej nebylo vidět. Nyní, po deseti letech jeho polohu můžeme predikovat jen s malou přesností. Důsledkem toho je velmi těžké jej znovu sledovat a odhadnout, kde se objeví. My jsme ale použili prostou logickou úvahu a zaměřili pozorování do místa, kde by se nacházel, kdyby mohl vzniknout problém s kolizí. Nic jsme v této oblasti ovšem nedetekovali, jsme proto v bezpečí."
I když jsou šance dopadu tohoto asteroidu minimální, vědci stále ještě musí ověřit a proměřit řadu věcí, aby bylo vše zcela stoprocentní.
Sdílení
8
Twitter
Komentáře
Email