- Ilona Cílková
- Věda a vesmír
- 11. září 2019
- 15:42
Podle vědců by na Měsíci mohly být pod povrchem drahé kovy, včetně zlata
Přesto výsledky pomáhají osvětlit, proč kameny přivezené z Měsíce na Zemi misemi Apolla obsahovaly méně siderofilních prvků, než se předpovídalo. Geolog James Brenan z univerzity v kanadském Dalhousie a jeho kolegové se rozhodli vypracovat složení měsíčního pláště, konkrétně se soustředili na prvky, které přitahují železo - nebo-li siderofily - mezi něž patří zlato a platina.
Odborníci se domnívají, že nebyly součástí Měsíce v okamžiku jeho vzniku, tedy ve chvíli, kdy se se Zemí srazila planeta velikosti Marsu, čímž se materiál uvolnil do prostoru. Dostaly se na Měsíc dopadem dalšího materiálu až v době, kdy už se období formování sluneční soustavy chýlilo ke konci.
Znalost podílu siderofilních prvků na Měsíci by pomohla vědcům určit rozsah bombardování, které Měsíc utrpěl v raném stadiu své existence. Odborníci kombinovali různé modely výše tlaku a teplot, které se vyskytovaly v magmatu, s laboratorními experimenty, při kterých se síra rozpouští v roztavené hornině. Tým zjistil, že částem měsíčního pláště, z něhož láva pochází, dominují sulfidy chudé na síru a bohaté na železo. Koncentrují určité vysoce siderofilní prvky více než jiné, a tím jim zabraňují dostat se na povrch.
„Naše výsledky ukazují, že síra v měsíčních vulkanických horninách je odrazem přítomnosti sirníku železa ve skalnatém vnitřku měsíce,“ řekl profesor Brenan. Dodal, že jde o místo, kde si vědci myslí, že drahé kovy zůstaly, když byla vytvořeny láva.
Vědci vysvětlují rozdíly mezi jejich modely a měřením hornin z povrchu Měsíce jako produkt smíchání magmatických a povrchových hornin s úlomky. Množství vysoce siderofilních prvků v materiálech z lunárního pláště ale nelze použít ke stanovení hmotnosti materiálu nahromaděného na Měsíci v pozdější době.
Uvedené zjištění znamená, že nemůžeme použít vulkanické horniny z povrchu Měsíce k určení toho, jaké drahé kovy by se mohly pod nimi najít. Navíc tyto kovy se pravděpodobně nebudou nalézat ve vysokých koncentracích rudy, která se snadno těží a zpracovávají. Lunární „zlatá horečka“ tak asi není na obzoru. Vědci se mohou dozvědět více o vnitřní skladbě Měsíce studováním hlubokých skalních útvarů, jež byly v jižní oblasti Měsíce vystaveny dopadům.
Sdílení
3
Twitter
Komentáře
Email