Reklama

Dinosauři mohli přežít, kdyby před 66 miliony let asteroid zasáhl jiné místo na Zemi!

 
Další 2 fotografie v galerii
Asteroid padal rychlostí 20x vyšší než střela z pušky přímo do mělkého moře / Pixabay
Vědci opět zjistili cosi velmi nečekaného o naší historii: dinosauři by se podle všeho vyhnuli vymírání, kdyby asteroid před 66 miliony let trefil byť jen trochu jiné a méně kritické místo.

Jak dokazuje totiž poslední studie, když do nás (myšleno celé Země) tehdy narazil 10 - 20 km asteroid, označený jako Chicxulub, dopadnuvší rychlostí 20x vyšší než střela z pušky do mělkého moře a způsobil tak v oblasti dnešního Mexika tzv. Chicxulubský kráter zvící 180 - 200 km, nemohl si k tomu vybrat "lepší" místo.

Právě místo dopadu může být podle nejnovějších analýz příčinou tehdejší globální katastrofy a celoplanetárního vymírání druhů (včetně hlavonožců, amonitů a neptačích dinosaurů – suma sumárum dobrým 75 % všech pozemních i mořských živočichů a dinosaurů hrozil zánik). 

Jde o to, že asteroid spadl do oblasti velmi bohaté na uhlovodíky, díky čemuž se po výbuchu a dopadu uvolnilo velké množství síry, sazí a prachu, takže došlo ke globálním klimatickým změnám.

Carringtonova událost by dnes globálně zničila veškerou elektroniku na Zemi!

Kdyby k dopadu došlo někde jinde (cca 87 % zemského povrchu je tvořeno tvrdšími kameny, jinými slovy, spadl s šancí 13 % do toho nejhoršího možného místa, co mohl), mohlo vše vypadat úplně jinak.

Takto se nejprve objevilo pekelné horko a poté gigantické tsunami po celém světě, hned nato se rozlila temná celta po celé obloze ve výši 40-50 km a postarala se o masové vymírání, zimu a sucho.

Celá planeta se ochladila v průměru na -8 až -10°C. A propad byl jen na pevnině v řádu 10 - 20°C směrem dolů. Po celém světě jsou mimochodem dodnes saze v tloušťce 2 - 3 mm kvůli tomuto jevu.

Tak či onak, vesmír je sice nanejvýš úžasné místo, ale též i velmi neklidné místo k žití a podobné katastrofy jsou tam na „denním" pořádku, a přesto je málokdo dnes řeší – viz třeba běžnému člověku zcela neznámá Carringtonova událost.

Tehdy šlo o silnou geomagnetickou sluneční bouři, k níž došlo v roce 1859 během 10. slunečního cyklu. Koronální výron hmoty zasáhl zemskou magnetosféru a vyvolal jednu z největších zaznamenaných geomagnetických bouří.

Ta by dnes globálně zničila veškerou elektroniku na Zemi. Když je vesmíru jedno, že 180 milionů let evoluce života bylo zničeno v době jednoho života T. Rexe (20-30 let), celkem logicky se nijak nebude zajímat ani o osud a civilizaci lidí... Kolikpak potenciálních civilizací již asi vesmír uhasil hned v zárodku jenom v naší galaxii?

Je to velká škoda i z jiných hledisek – i Štorch mohl napsat místo Lovců mamutů o poznání slibnější dílo Lovce dinosaurů a lovci dnešní mohli zase pro změnu místo tygrů a lvů lovit T. Rexe (to by ale asi stejně dopadlo většinou naopak...). Je též ale možné, že by boj s přírodou vyhrál někdo jiný, lidé jakožto savci by vůbec nevylezli z vody nebo neměli odvahu a možnost slézt ze stromů, zůstali by mezi opicemi a inteligenci a první civilizace by začal tvořit některý z tvorů připomínajících spíše přerostlou ještěrku.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat