Výletů do vesmíru se dle průzkumu nebojíme, ale auto si raději budeme řídit sami

Nechceme se spoléhat na autonomní řízení / Pixabay
Technologie jsou sice již přirozenou součástí našich životů, naše důvěra v ně není bezmezná. Zajímavé je, že v celosvětovém měřítku si 61 % lidí ve svém každodenním životě více cení technologie před vědou, přestože jedno bez druhého nemůže existovat.

Většina lidí ovšem stále upřednostňuje běžný automobil před autonomně řízeným (64 % vs. 36 %), stejně tak by si většina lidí vybrala za asistenta člověka, ne robota (74 % vs. 26 %).

V čem se naopak většina lidí (71 %) shodne, je fascinace vesmírnou turistikou. Vyplývá to z průzkumu technologické společnosti 3M, ve kterém přes 14 tisíc lidí ve 14 zemích vyjadřovalo své názory na vědu.

Když se podíváme na to, jak lidé přijímají technologické novinky do svého života, zjistíme, že více než třetina respondentů nepotřebuje mít tyto novinky okamžitě a opatří si je, až když je pro svůj život potřebuje.

Druhý nejčastější postoj je rezistence vůči novým věcem a snaha využívat svá stávající technologická zařízení co nejdéle. Tak uvažuje asi pětina respondentů. Technologických nadšenců, kteří si dávají záležet na tom, aby měli nejnovější technologii hned poté, co se objeví na trhu, je v populaci asi 8 %. Kdyby si lidé měli vybrat mezi autonomním vozem a obyčejným autem, 64 % respondentů průzkumu by si vybralo osvědčenou klasiku.

Lidé po celém světě sice vyhlížejí nové technologie a vědecké poznatky s očekáváním, ale mají také obavy, zejména v souvislosti s klonováním, genovým inženýrstvím a geneticky modifikovanými potravinami.

Pak jsou témata, která vzbuzují nejednoznačné emoce, například přítomnost robotů na každém pracovišti (vítá ji 48 % respondentů), nebo silniční provoz tvořený pouze autonomními vozidly, který sice u 53 % respondentů vyvolává nadšení, ale 47 % by z něj mělo obavy. Co je však vnímáno s výrazným vzrušením, to jsou lety do vesmíru. Fandí jim 71 % respondentů.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama