Nové důkazy naznačují, že vesmír je uzavřený a zakřivený, nikoli plochý

 
Další 1 fotografie v galerii
Data z kosmického mikrovlnného pozadí a slabé ozvěny velkého třesku vědce překvapila / NASA
Po celá léta vědci věřili, že náš vesmír je plochý jako kus papíru. Nové důkazy ale naznačují, že by mohl být zakřivený jako obří nafouknutý balón.

Nedávná studie analyzovala data z kosmického mikrovlnného pozadí a slabé ozvěny velkého třesku. Zdá se, že objevená gravitace ohýbá mikrovlny. Uvedená zjištění poukazují na to, že vesmír je uzavřený. Pokud cestujete daleko do vesmíru, vrátíte se tam, odkud jste vyrazili.

V článku publikovaném v časopise Nature Astronomy vědci vzali na vědomí data z Planckova satelitu Evropské vesmírné agentury z roku 2018, která potvrdila přítomnost „gravitačních čoček" (objekt s intenzivním gravitačním polem, umístěný mezi pozorovatelem a zdrojem záření či světla, toto pole zakřivuje paprsky vycházející ze zdroje podobně jako u spojné čočky) v kosmickém mikrovlnném pozadí (CMB), což naznačuje, že se mikrovlny ohýbají.

Kosmické mikrovlnné pozadí je elektromagnetické záření, které přichází z vesmíru ze všech směrů a mohlo by být pozůstatkem z ranného období po velkém třesku

CMB je nejstarším nálezem ve vesmíru a tvoří ho okolní mikrovlnné světlo. „Uzavřený vesmír může poskytnout fyzické vysvětlení tohoto efektu, přičemž spektrální mikrovlnná pozadí ze satelitu Planck nyní ukazuji pozitivní zakřivení na více než 99 % úrovni spolehlivosti,“ uvádí studie. Tato zjištění jsou ale v přímém rozporu s dalšími studiemi založenými na stejném datovém souboru CMB.  

Teorie rovinného vesmíru může ve podle autorů uvedené studie ve skutečnosti maskovat kosmologickou krizi. Alessandro Melchiorri z Univerzity Sapienza v Římě, který je do nedávné studie zapojen, vysvětlil, že model uzavřeného vesmíru by vyvolal řadu problémů v oblasti fyziky. Vědci poznamenali, že bude potřeba provést další měření, aby se zjistilo, čím jsou pozorované neshody způsobeny. Zda jde o systematickou chybu, statistické kolísání či nový objev ve fyzice. 

Uvedená zjištění navíc přicházejí jen měsíc poté, co nové výpočty naznačily, že vesmír by mohl být o několik miliard let mladší, než vědci dosud odhadovali a ještě mladší, než naznačily dva další výpočty zveřejněné v tomto roce. Obrovské výkyvy v odhadech vědců, i tento nový výpočet, ukazují na různé přístupy ke složitému problému zjišťování skutečné doby trvání vesmíru.

Obecně přijímané stáří vesmíru, založené na Hubblově konstantě 70, je 13,7 miliard let. Inh Jee z Institutu Maxe Plancka v Německu, hlavní autor studie se svým týmem však přišel s Hubblovou konstantou 82,4, což by věk vesmíru zkrátilo asi na 11,4 miliardy let. Jee při tomto stanovení použil koncept gravitační čočky, kde gravitační deformace způsobuje, že objekty vypadají bližší.

Mohlo by vás zajímat

Reklama