Pět tipů, čím se řídit při nákupu nového počítače

Moderní technologie displeje IPS klasické LED displeje předčí ve svítivosti a věrnosti barev / Pixabay
Elektroniku nalezne pod vánočním stromečkem zhruba třetina Čechů. Kromě chytrých telefonů a tabletů lidé s oblibou ke konci roku nakupují nové počítače – ať už jako dárek, nebo v rámci modernizace firemního vybavení a optimalizace daní.

Pro laika je složité se v široké nabídce počítačů vyznat. Čeho si všímat, pokud kupujete počítač pro rodinu, studenta nebo do kanceláře?

Stolní počítač nebo notebook?

Běžní uživatelé volí notebook. Na něm oceňují především mobilitu, důležitá je proto jeho hmotnost a výdrž baterie. Stolní počítače jsou dávno v českých domácnostech přežitkem, ačkoli své výhody stále mají. „Výkonnější stolní PC obecně potřebují grafici a hráči, ovšem i pro lidi, kteří mají například problémy se zády, je pracovní místo s monitorem, klávesnicí a myší komfortnější. Cena stolního PC je navíc oproti notebooku se stejnými parametry nižší,“ popsal Martin Vodička, ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT).

Dříve bylo výhodnější si vlastní stolní počítač sestavit z jednotlivých komponentů, to už ale neplatí. „Na trhu je obrovské množství sestav pro všechny typy uživatelů, proto je výhodnější pořídit si PC komplet.Vlastní sestavení počítače je dnes již pro odborníky, kteří mají speciální požadavky a hardwaru dobře rozumí. Jsou ale i společnosti, které fajnšmekrům PC sestaví dle požadavků,“ doporučil Martin Vodička.

Důležité parametry: Operační paměť RAM, USB port a SSD disk

Velmi záleží na účelu, pro který se počítač kupuje, a jeho uživateli. „Počítač do domácnosti, který bude sloužit jen pro e-maily a on-line objednávky, nemusí splňovat tolik požadavků jako výkonný pracovní počítač pro profesionálního grafika, studenta IT školy nebo hráče moderních PC her. Stačí mu například operační paměť RAM 4 GB. Budou-li se ale na počítači upravovat fotografie, videa a další větší soubory, už by měla být RAM minimálně 8 GB,“ porovnal IT specialista.

Dále by si měl kupující hlídat dva parametry – moderní verzi USB 3.1 pro rychlejší přenos dat a výkonnější SSD disk. „Společně s operační pamětí jsou tyto dvě věci základem kvalitního přístroje. SSD disk většinou nenajdeme v počítačích z nejnižší cenové kategorie, ale mírné navýšení nákladů na pořízení počítače s SDD diskem, který urychluje jakékoli operace, se vyplatí,“ míní Vodička.

Počítač pro studenta

Výběr počítače, který má provázet děti při studiu, je velmi individuální a záleží na typu školy. Žáci všeobecného vzdělávání si většinou vystačí s nástroji sady Microsoft Office, které nevyžadují nadstandardní výkon od běžného domácího počítače. Konfigurace počítače studenta ICT je kvůli využívaným programům náročnější. 

„Pro studenta naší školy zaměřené na IT doporučujeme počítač s procesorem minimálně Core i5 nebo výkonnostně odpovídající typ AMD. Dále velikost operační paměti RAM alespoň 16 GB, SSD disk, přídavnou grafickou kartu – například NVIDIA nebo AMD – namísto integrované grafické karty. Veškerý software poskytujeme našim studentům zdarma, včetně operačního systému Windows. Pokud tuto možnost student nemá, anebo u jakéhokoli počítače do domácnosti či pro práci, je vhodné pořídit PC rovnou s operačním systémem,“ uvedl ředitel Vodička.

Co zohlednit u notebooku

Technologie displeje, číselná klávesnice nebo její podsvícení. Oproti operační paměti už se jedná o maličkosti, ale i ty dokáží velmi zpříjemnit nebo otrávit práci s notebookem. „Pokud například sedíte často s počítačem u okna, volte matný antireflexní povrch displeje, který zamezí odleskům mnohem lépe než povrch lesklý. Moderní technologie displeje IPS pak klasické LED displeje předčí ve svítivosti, věrnosti barev i širšími pozorovacími úhly. Lidem, kteří hojně pracují s čísly, bude lépe vyhovovat notebook s číselnou klávesnicí a práci usnadní i podsvícení klávesnice. Tyto ‚vychytávky‘ zásadně neurčují cenu počítače, ale mohou mít vliv při rozhodování mezi více podobnými modely,“ vyjmenoval Martin Vodička.

Na co si dát pozor?

Cena stejného produktu, stolního počítače i notebooku, se může u různých obchodníků lišit. Vyplatí se proto prozkoumat nabídku více prodejců. „Počítačové technologie se vyvíjejí závratnou rychlostí, proto je neefektivní pořizovat loňské či předloňské modely se starými procesory. Rizikem starších počítačů je kromě nižšího výkonu také jejich poruchovost. Pokud se jedná o pracovní nástroj, je důležité myslet na zálohu. Vybrat si při nákupu firmu, která je schopna PC opravit co nejdříve. Některé společnosti nabízí například servis, kdy přijedou nahlášenou chybu opravit hned do druhého dne,“ poukázal Martin Vodička.

Mohlo by vás zajímat

Reklama