Vesmír funguje zcela jinak! Vypadá to, že temná hmota a energie nemusí vůbec existovat

 
Další 1 fotografie v galerii
Nový model vesmíru je založený na škálové invarianci / Pixabay
Co se týče temné hmoty (skoro 27 % vesmíru) a temné energie (téměř 70 % vesmíru), pak jde o jedny z největších záhad, jaké před sebou dnešní věda má.

Když se na ně podíváme jako na entity působící se zbytkem vesmíru, pak pospolu umí vysvětlit a dokázat jakékoliv věci, co vidíme ve vesmíru: proč se pohybují hvězdy, proč se vesmír zvětšuje atd. Ale problém je, že ani jedna částice z temné hmoty či energie nikdy nebyla přímo pozorována.

Jedna nová studie na to jde zcela jinak. Za pomoci nového modelu jistý astrofyzik zjistil, že se chování vesmíru dá vysvětlit jinak, a to i bez temné hmoty nebo energie. A dotyčný tvrdí, že hlavní teorie zahrnující ty od Einsteina a Newtona ignorují vlastnosti prázdného prostoru.

Profesor André Maeder je přesvědčený, že je za tím „škálová invariance". A pakliže ji zohlední, může rázem vyzvat na souboj běžné věci ve fyzice a vše, co víme o vesmíru od jeho vzniku při velkém třesku. Jde o to, že prázdný prostor a jeho vlastnosti se nemění s dilatací nebo kontrakcí vesmíru. U Einsteina jsou jeho rovnice založeny na známé kosmologické konstantě a vše na ní závisí.

Pokud by skutečně vědci použili nový model založený na škálové invarianci, pak veškeré naše měření a kosmologické testy odpovídají běžnému pozorování – testy ukázaly, že upravený model korektně popíše vše od rychlostí galaxií, kupy galaxií, pohybu hvězdy v naší galaxii a také všeho ostatního (možná – bude potřeba mnohem více pozorování a ověřování na všelijakých objektech).

Tato teorie (a že asi bude ta nejkontroverznější po dlouhé době) naznačuje, že standardní model vesmíru musí být přezkoumán. Temná hmota a energie jsou sice prý pohodlné náhražky pro něco, o čem fyzikové doufají, že tam je, ale kosmologická konstanta podle ní „rozhodí" jiné části chápání a fungování vesmíru, takže je na čase nechat ji v minulém tisíciletí, kam patří.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama