Největší mýty šířené o 5G na internetu: Záhadná úmrtí ptáků jsou skutečně nesmyslem

 
Další 1 fotografie v galerii
Žádná z vědeckých studií nepotvrzuje jakákoli zdravotní rizika, která by souvisela s mobilním zářením / Pixabay
V souvislosti s plánovaným zaváděním 5G sítí se otevírají nejen diskuse nad tím, jestli bude přínos 5G sítí dostatečně velký na to, aby vyvážil různá potenciální rizika s nimi spojená, ale vznikají i další mýty a nepravdy související s vysokým očekáváním od toho, co 5G přinese běžnému uživateli internetu.

Kdybychom se měli na vývoj anti-5G příběhu podívat chronologicky, postupný nárůst zmínek bychom zaznamenali v roce 2016, jak uvádí případová studie společnosti Global Disinformation Index (GDI), která se problematikou fake news zabývá.

Kolem roku 2018 se pak dezinformace rozšířily celosvětově a dle průzkumu GDI daly vzniknout více než 200 facebookovým stránkám a skupinám, stovkám videí na YouTube, desítkám domén a pár merchandisingovým předmětům. Zaplnit všechna tato virtuální místa obsahem nebylo jednoduché, ale „naštěstí“ u jejich zrodu stálo několik influencerů.

Například ufolog John Kuhles stojí za vznikem jednoho z nejznámějších příběhů, kterým je záhadné úmrtí téměř tří stovek ptáků v parku v holandském Haagu v říjnu 2018, údajně z důvodu testování 5G sítí. Záhadná úmrtí ptáků se pro svou nevysvětlitelnost často stávají základem různých konspiračních teorií.

Dle vyjádření místní veterinární kliniky se nejednalo o první podobný případ a také mluvčí největšího holandského operátora KPN se nechal slyšet, že v Haagu žádné testy v té době neprobíhaly. Přesto tato kauza rozvířila mediální vody a další spekulace o dopadu 5G sítí na životní prostředí.  

Případ stromu zničeného vysílačem ve Velké Británii, na který upozornil další známý konspirátor Anthony Steele, má přitom jednoduché vysvětlení. Jedná se totiž o platan, který je svou loupající se kůrou pověstný. A stejně jako v jiných podobných případech i tady k událostem navíc došlo v místech, kde se žádné 5G sítě neprovozují.

Další nejčastěji skloňované konspirace v článcích a diskusích na internetu souvisejí s našim zdravím a řada z dezinformačních serverů neváhá v tomto smyslu apelovat na vládu a nejrůznější úřady. Podle těch nejčernějších předpovědí stoupne vlivem zvýšeného elektromagnetického záření procento rakovinových onemocnění.

Žádná ze současných vědeckých studií přitom nepotvrzuje jakákoli zdravotní rizika, která by se dala připsat mobilnímu záření. Záření mobilních telefonů je stejně jako řada dalších věcí denní spotřeby, jako např. káva nebo bílý rafinovaný cukr, definováno jako „možná karcinogenní“, a v případě obav je možné ho jednoduše eliminovat správným nastavením telefonu. Děsivé příběhy mívají poutavé titulky, ty zvyšují čtenost, a tak se na nich dá dobře vydělávat, ale naštěstí existuje po celém světě řada vysoce kvalitních výzkumů publikovaných např. organizací Danish Strategic Reasearch Council nebo japonským ministerstvem vnitra, které žádnou souvislost mezi 5G sítí a rakovinou neprokázaly.

Sofistikovanější kritici 5G sítí se pak odvolávají na možné hrozby plynoucí ze špatného zabezpečení sítě, díky kterému se útočníci budou moct snadněji dostat do systémů, ke kterým dříve neměli přístup. Bohužel povědomí veřejnosti o těchto otázkách je ovlivňováno mediálně známými kauzami např. kolem společnosti Cambridge Analytica nebo čínské firmy Huawei.

Obecně můžeme konstatovat, že každá nová technologie, každý další pokrok s sebou nese nové hrozby. Obavy o bezpečnost tedy jsou na místě a odborníci tomuto tématu věnují dostatečnou pozornost. Pro běžného uživatele internetu pak platí v podstatě to stejné jako v současné síti 4G – používat různá hesla do různých služeb nebo zvážit sdílení jakýchkoli soukromých informací a údajů.

Mohlo by vás zajímat

Reklama