Na Zemi prožíváme výjimečné období klidu: Erupce vulkánů, které lidstvo zažilo, jsou jenom malou předehrou

 
Další 2 fotografie v galerii
V lidské historii jsme již zažili tisíc běžných erupcí / Pixabay
Další vulkanická „super erupce" s potenciálem a silou natolik velkou, že může vrátit lidskou civilizaci do jejího před-civilizačního stavu, kdy se pár stovek jedinců choulilo po různých jeskyních a měli strach z přírodních živlů a jevů, je patrně relativně brzy na spadnutí.

Experti již dříve předpověděli, že masivní erupce největších vulkánů nastávají jednou za 45 tisíc až 714 tisíc let. Toto prohlášení z roku 2004 je nyní probíráno z nových úhlů a na základě nových údajů, jelikož se ukazuje, že toto období je řádově kratší – pouhých 17 tisíc let. Ba dokonce, v extrémním případě to může být již každých 5200 let.

Vědci z University of Bristol prozkoumali data z databáze LaMEVE (databáze erupcí) a jejich nejnovější geologické nálezy ukázaly, že velké erupce (cca 100 milionů metrických tun) jsou méně časté, nežli se myslelo, naopak giganticky velké erupce (cca 1000 gigatun nebo více) jsou mnohem častější.

Podle vědců máme mimořádné štěstí, že se zatím nic nestalo, protože poslední super-erupce byly před 20 - 30 tisíci let. Od té doby je relativní klid. Ten je ale možná příslovečným klidem před bouří, jelikož je další již trochu se zpožděním, a proto se očekává každým rokem s nevelkým nadšením, ale přesto je předvídána, co nevidět.

Jedna věc je jistá na 100 % - veškeré vulkány jsou nám mnohem nebezpečnější, nežli jsme si mysleli. Své do toho říkají i seismologové a předpovědi zemětřesení, jelikož obě tyto přírodní síly mívají tendenci být provázány a ovlivňovat jedna druhou.

V lidské historii jsme již zažili cca tisíc běžných erupcí. Žádnou super-erupci ba ani mega-erupci (největší erupce za poslední dva miliony let byla erupce Toba Caldera na Sumatře v Indonésii, co vychrlila 2 800 kubických km zeminy). Jedním z hlavních míst, kde by mohlo dojít k dalším problémům, je super-vulkán v Yellowstone. Ale ono je to dost jedno u této velikosti – super-vulkány mohou vychrlit dost zeminy k tomu, aby byl pokryt celý kontinent sopečným popelem.

Mohlo by vás zajímat

Reklama