Astronomové hledají 20 dobrovolnic, které budou pět dní v posteli testovat účinky cestování do kosmu

Hledání způsobu, jak zůstat zdravý na oběžné dráze, je součástí výzkumu vesmíru / Pixabay
Evropská kosmická agentura (ESA) hledá na dobu pěti dnů 20 žen, které budou na konci roku 2020 „plavat“ ve vanové posteli. Kosmická agentura spolupracuje s klinikou Medes na studii týkající se dopadu koupele se „suchým ponorem“ na ženské tělo.

Dobrovolnice leží ve vaně a napodobují zážitky astronautů na Mezinárodní vesmírné stanici. ESA chce pouze dobrovolnice, protože mají údaje o působení na mužské tělo, ale nikoli na ženské.

Vedoucí týmu ESA v oblasti vesmírného letu Jennifer Ngo-Anhová řekla, že při tomto prvním kole testů nepůjde o žádné experimenty. Budou se jenom shromažďovat údaje, aby bylo možné lépe porozumět modelu suchého ponoru a způsobu, jakým na něj ženy reagují.

Budou se sledovat změny, k nimž během ponoru v jejich těle dochází. Studie bude vyhodnocena pro budoucí rozsáhlejší výzkum. Suchý ponor napodobuje vesmírný let z hlediska monotónního prostředí, omezení polohy a pohybu a dalších účinků na lidské tělo. Umožňuje prozkoumat škodlivé účinky kosmického letu a navrhnout a ověřit protiopatření proti změnám v mikrogravitaci a hypokinezi. V beztížném stavu těla astronautů ztrácejí hustotu svalů a kostí, dochází ke změnám v očích a dalším jevům.

Hledání způsobu, jak zůstat zdravý na oběžné dráze, je součástí výzkumu vesmíru. Existuje řada různých studií včetně té, která udržuje hlavu směrem dolů. Studie simuluje aspekty kosmického letu umístěním dobrovolníků do postele na dlouhou dobu s hlavou 6 stupňů pod vodorovnou rovinou.

Tato studie bude trvat 60 dní a bude ji provádět jiný tým vědců pracujících ve Francii a Slovinsku. Jedno rameno se musí dotýkat postele, a to i při jídle, na toaletě a mytí. V další studii budou dobrovolníci testováni v odstředivce, aby se zjistilo, jak jejich tělo reaguje na prostředí podobné nulové gravitaci. 

ESA používá tři místa pro studie v lůžkovém prostoru pro kosmické lety, jedno ve Francii, druhé v Německu a nové ve Slovinsku, které je ve vyšší nadmořské výšce s menším atmosférickým tlakem, a proto bude částečně využito pro výzkum lunárního bydlení.

Centra umožňují vědcům vyladit podmínky prostředí, například hladinu kyslíku v místnosti. Testování dobrovolníků při nízkých hladinách kyslíku nebo hypoxii je důležité pro budoucí vesmírné mise, kde prostředí kosmické lodi a kosmických stanovišť může obsahovat méně kyslíku.

Mohlo by vás zajímat

Reklama