První 3D displej, který nevyžaduje použití speciálních brýlí, bude mít automobil Genesis GV80

Pro správné zobrazení má zásadní význam vnitřní kamera / Pixabay
V Continentalu vyvinuli autostereoskopický displej, určený pro pokročilé trojrozměrné zobrazení. Prvním vozem, který bude touto technologií vybaven, bude model Genesis GV80 z koncernu HMC.

Nový displej dokáže s pomocí moderní technologie 3D projekce zobrazovat tradiční ukazatele v prostorovém uspořádání a k tomu promítat různé objekty, například varování či symboly související s jízdou.

Řidič přitom nepotřebuje žádné speciální brýle. Displej od Continentalu totiž používá tzv. paralaxní bariéru: šikmé lamely rozdělí obraz na proužky, které díky tomu vytvoří dva mírně odsazené obrazy, očima vnímané jako trojrozměrný objekt.

Pro správné zobrazení má zásadní význam vnitřní kamera, jež sleduje, kam se řidič právě dívá a jaká je přesná pozice jeho hlavy. Podle toho upravuje obraz takovým způsobem, aby bylo trojrozměrné vnímání co nejlepší.

Zařízení současně obsahuje detekci pozornosti, aby včas odhalilo, že se řidič dívá na 3D displej příliš dlouho, což může znamenat rozptýlení pozornosti nebo únavu při dlouhém řízení. Trojrozměrné zobrazení přístrojového panelu se zaměřuje především na to, aby řidič nebyl přetížen množstvím informací od pokročilých jízdních asistentů, konvenčních ukazatelů, komunikačních služeb nebo aplikací palubního infotainmentu.

Brzy se dočkáme stavu, při němž se v automobilech zásadně sníží množství ovládacích prvků i displejů a zůstane jen minimální počet tradičních tlačítek, což přinese nejen jednodušší ovládání, ale také úsporu hmotnosti a prostorových nároků. Centrální ovládací systém Cross Domain Hub tvoří vysoce výkonný počítač a základní prvky 3D displeje Continental, používaný vozem Genesis koncernu HMC.

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama