K Internetu věcí připojíte už i past na hlodavce nebo kancelářský stůl

Data se shromažďují a přenášejí přes celulární síť na servery / Pixabay
Podle zprávy Mobility Report společnosti Ericsson bude do roku 2025 na světě téměř 25 miliard připojených zařízení, přičemž 5 miliard z nich bude využívat připojení přes mobilní sítě.

Bezdrátové připojení urychluje inovace a otevírá nové technologické možnosti. Příklady některých z nich to dokazují.

Fungují na základě senzorů připojených přes celulární síť, které jsou zabudované do hardwaru. Senzory podávají informace o stavu a výkonu čerpadla, jako je tlak, teplota a rychlost. Prediktivní analytika může ukázat, jak optimalizovat průtok a dodávku vody nebo snížit spotřebu energie, případně určit, kdy bude nutné čerpadlo vyměnit.

Výzkumy ukazují, že až 60 % sklizené úrody obilí je během skladování znehodnoceno, což může být pro řadu zemědělců zničující. K nádobám na skladování obilí je ovšem možné připojit senzory, které zaznamenávají údaje o teplotě nebo vlhkosti.

Data se shromažďují a přenášejí přes celulární síť na servery a v případě, že by podmínky skladování mohly mít za následek znehodnocení úrody, pošlou zemědělci upozornění. Použití takovýchto řešení může snížit míru znehodnocení úrody na 1-2 %.

V rámci boje proti hlodavcům a škůdcům vznikla připojená verze komerčních pastí. Její uživatel dostává prostřednictvím aplikace informace o tom, že past sklapla. Tím ušetří čas, protože přesně ví, o které pasti se je potřeba postarat. Tento systém představuje výraznou úsporu času zejména pro velké provozy nebo sklady, kde mohou být rozmístěné až stovky pastí.

Koncepty kanceláře budoucnosti propojují veškeré kancelářské vybavení a shromažďují data prostřednictvím soukromé 5G sítě, aby porozuměly tomu, jak lidé pracují. Připojené stoly dokážou určit, jak dlouho u nich lidé seděli nebo kolik světla potřebovali. Na základě těchto údajů je možné vytvořit kanceláře budoucnosti, které zlepší způsoby interakce a spolupráce zaměstnanců na pracovišti.

Selhání kuličkových ložisek, která umožňují snadný pohyb strojů a snižují tření mezi dvěma povrchy, může mít negativní dopady na provozní účinnost stroje, vést k jeho přehřátí a následnému poškození. Připojená ložiska monitorují ohrožení a selhání strojního zařízení, což umožňuje lepší preventivní údržbu a eliminuje neplánované prostoje. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama