Během dnešní noci uvidíte na obloze meteorický roj Lyridů, prozáří oblohu více než obvykle

Podle astronomů je optimálním časem pro sledování doba pár hodin před úsvitem / Yuri Beletsky/NASA
Zvláště tmavé nebe dnes umožní pozorovat meteorickou sprchu ze souhvězdí Lyry. Měsíc je ve fázi novu, proto bude show za jasného počasí dobře viditelná. Padat bude až 15 hvězd za hodinu. Nejlepší čas pro sledování je mezi půlnocí 21. dubna 2020 a úsvitem 22. dubna 2020.

Je to první meteorická sprcha od začátku ledna. I když ve srovnání s ostatními meteorickými roji nejde o nejjasnější podívanou (mnohem lépe jsou vidět Perseidy a Geminidy), pozorovatelé meteoritů ji mají rádi.

Jde zároveň také o nejstarší zaznamenanou "meteorickou sprchu", poprvé byla pozorována už ve staré Číně v roce 687 př. n. l. Chcete-li získat nejlepší výhled, najděte temnou oblohu kdekoli na severní polokouli během noci z úterý na středu. Musíte být v oblasti slabého světelného znečištění s jasnou oblohou a minimální oblačností, potom máte šanci padající hvězdy vidět.

Podle astronomů je optimálním časem pro sledování pár hodin před úsvitem bez ohledu na to, kde se na severní polokouli právě nacházíte. Pro zjištění, kudy budou světelné stopy procházet, můžete použít nejjasnější hvězdu v souhvězdí Lyry. Tak naleznete to, co astronomové nazývají „záře“. Toto je bod na obloze, ze kterého se nám na Zemi stanou padající hvězdy viditelné.

V minulých letech probíhala meteorická sprcha ze souhvězdí Lyry při jasném ubývajícím měsíci, tedy ve fázi, která se velmi blíží úplňku, což znemožňovalo plnou viditelnost. Lyridy tvoří skála a prach, které za sebou zanechala kometa C/1861 G (Thatcher). Každý rok se dráha Země protíná s jejím zaprášeným ocasem. Její částice jsou vidět jako pruhování na obloze, kde obvykle také shoří.

Zatímco meteorické sprchy vytvářejí na obloze pruhy, které lze vidět na Zemi, meteoroidy, které je způsobují, jsou ve skutečnosti poměrně malé. Některé za sebou zanechávají čáry v podobě ionizovaného plynu.

Mohlo by vás zajímat

Reklama