Podle nové studie může v naší galaxii žít přes 30 inteligentních mimozemských civilizací

Model předpokládá, že trvá asi pět miliard let, než se vytvoří na jiných planetách život / Pixabay
Nová studie tvrdí, že vedle nás mohou v Mléčné dráze žít desítky inteligentních mimozemských ras. Vědci se dlouho zabývali otázkou, zda v našem vesmíru existují jiné formy života.

Nyní odborníci z univerzity v Nottinghamu zavedli nový přístup k odhadu počtu možných mimozemských civilizací. Využívají předpoklad, že inteligentní život se vyvíjí na jiných planetách podobným způsobem jako na Zemi. Vypočítali, že naše galaxie by mohla pojmout nejméně 36 inteligentních mimozemských ras schopných vysílat rádiové signály do vesmíru.

Průměrná vzdálenost ze Země k těmto civilizacím bude pravděpodobně 17 000 světelných let, díky čemuž je detekce a komunikace s naší současnou technologií velmi obtížná. Tým vyvinul nový model pro odhad počtu inteligentních mimozemských ras v naší galaxii, nazývá ho jako astrobiologický "Copernican limit".

Model předpokládá, že trvá asi pět miliard let, než se vytvoří na jiných planetách život, podobný tomu pozemskému. Dalším předpokladem je, že tyto planety obíhají kolem hvězdy s vysokým obsahem kovu, stejně jako planeta Země kolem Slunce. Liší se to od tradičních technik, které se spoléhají na odhady hodnot týkajících se života. „Naše nová studie zjednodušuje tyto předpoklady pomocí nových dat a dává nám solidní odhad počtu civilizací v naší galaxii,“ vysvětluje autor studie Tom Westby.

Christopher Conselice, profesor astrofyziky na univerzitě v Nottinghamu, který studii vedl, řekl, že v naší galaxii by mělo být několik desítek aktivních civilizací. Tato myšlenka posuzuje evoluci v kosmickém měřítku. Počet civilizací, které můžeme odhalit, závisí na tom, jak dlouho aktivně vysílají signály své existence do vesmíru, tedy rádiové přenosy ze satelitů nebo televize. 

Profesor Conselice dodal, že výzkum nabízí vodítka týkající se budoucnosti a osudu lidské civilizace. „Náš nový výzkum naznačuje, že hledání mimozemských inteligentních civilizací nejen odhaluje existenci forem života, ale také ukazuje délku trvání civilizace,“ řekl. Pokud se ukáže, že je inteligentní život běžný, potom naše civilizace může existovat mnohem déle než jenom několik tisíc let. Jestliže ale zjistíme, že v naší galaxii neexistují žádné aktivní civilizace, je to špatné znamení pro naši dlouhodobou existenci.

 
Vstoupit do diskuze  (1)

Mohlo by vás zajímat

Reklama