Umělá inteligence určuje, co nás ve vztazích dělá šťastnými

Věda o vztazích existuje celá desetiletí / Pixabay
Umělá inteligence analyzovala data tisíců párů a prozradila, co nás ve vztazích činí opravdu šťastnými. Je to romantické štěstí na úkor toho, kým opravdu jsme. Jde vůbec o první studii založenou na AI, která zkoumá a vyhodnocuje vztahy zamilovaných párů.

Vědci provedli strojovou analýzu dat, která byla shromážděna od 11 tisíc párů. Cílem bylo zjistit, jaké jsou hlavní příčiny štěstí mezi partnery. Alespoň podle umělé inteligence je pro nás důležitější osobní hodnocení vztahu, vhodněji řečeno pocit ze vztahu než proměnlivé a individuální charakteristiky protějšku. 

Takový vztah, jaký si se svým protějškem vytvoříte, může být důležitější než kterékoliv z vašich povahových charakteristik. „Proměnné faktory pro vztahy byly dvakrát až třikrát více tak prediktivní než individuální rozdíly, což by podle mého názoru odpovídalo intuici mnoha lidí,“ řekla psycholožka Samantha Joelová z University of Western Ontario. „Překvapivé je ale to, že když máte k dispozici všechna data vztahující se ke vztahu, individuální rozdíly ustupují do pozadí.“

Věda o vztazích existuje celá desetiletí. Z ní vzešla psychologická teorie, která se týká toho, co páry činí a nečiní šťastnými. Převážně jde o malé a samostatné studie, které jsou mnohdy dražší a časově náročnější k provedení (nábor dobrovolných účastníků studie, pohovory). Vědci stále častěji říkají, že klíčovou výzvou pro jejich práce je shromažďování kumulativních údajů ve větším měřítku. Takovým řešením je právě AI, která dokáže prosít obrovské množství dat z různých laboratoří. 

V tomto výzkumu Joelová použila právě tento přístup a strojové učení zvané "Náhodný les", kombinovanou učící metodu pro klasifikaci a regresi. 

Nejvíce spolehlivými specifikacemi, které činí z páru šťastné, jsou: vnímaný závazek partnera, ocenění partnera, sexuální uspokojení, vnímaná spokojenost partnera a patří sem i konflikt, který vztah posouvá. 

„Opravdu to naznačuje, že osoba, kterou jsme si vybrali, není zdaleka tak důležitá jako vztah, který vytváříte, „vysvětluje Joelová a dodává: „Dynamika, kterou s někým budujete – sdílené zážitky, názory, vtipy – jsou mnohem více než samotní jednotlivci, kteří tento vztah tvoří.“ 

Nutno podotknout, že jde pouze o sbírku dat s interpretačními limity od umělé inteligence, kterou spojujeme s absencí emocí, tedy s neschopností pochopit člověka. To, že štěstí tvoří podobu našeho vztahu, sice pravda je, ovšem to protějšek činí z našeho života šťastný příběh plný hezkých chvilek, a k tomu potřebuje právě umělou inteligencí potlačené osobnostní rysy. 

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama