Satelitní snímky na Antarktidě odhalily nové kolonie tučňáků císařských

Led nad Antarktidě je zásadním stanovištěm nejen pro tučňáky, ale i pro lední medvědy / Pixabay
Vědci tak nyní vědí o osmi nových koloniích v odlehlých, nepřístupných koutech Antarktidy. K tomu byly potvrzeny tři již známé skupiny. Celkem je tedy zaznamenáno 61 kolonií, což je o 20 procent více než dříve.

Vědci pomocí satelitů objevili nové kolonie tučňáků, které byly zahnány do rizikových oblastí. Tyto lokace jsou extrémně ohrožené globálním oteplováním.

„I když je dobrou zprávou, že jsme tyto kolonie našli, všechna místa jejich rozmnožování se nacházejí v lokalitách, kde nedávné klimatické modely naznačily úpadek tučňáka císařského,“ řekl k celé věci biolog Phil Trathan z Britského antarktického průzkumu.

Kolonie jsou natolik prořídlé, že bylo potřeba udělat více satelitních snímků s vysokým rozlišením, aby se vědci ujistili, že na ledu opravdu vidí skvrny trusu, který po sobě nelétavý pták zanechal. Celková populace tučňáka císařského je tedy větší o pouhých 10 procent.

Čím menší je počet tučňáků ve skupině, tím horší vyhlídky na přežití kolonie má. V těch největších mrazech, kterým jsou tučňáci císařští vystaveni (až mínus 40 stupňů Celsia), se tisknout k sobě, aby v extrémních podmínkách nepodlehli podchlazení, zvláště pak, pokud samice sedí na vejcích. Pokaždé, když přijde čas rozmnožování, se tučňáci vracejí na stejné místo, které už dobře znají, a choulí se k sobě kvůli vzájemné ochraně. 

Aby tučňáci mohli naklást vejce, z nichž se vylíhnout zdravá kuřata, která jsou pak vychovávána dospělými ptáky, potřebují zhruba devět měsíců stabilní led. Ten ale nemají, led totiž rychle taje a trvá déle, než se obnoví. Proto tučňáci přicházejí o svá přirozená stanoviště, což může vést k zániku druhu. Do konce století má zmizet až polovina ledu na Antarktidě, vědci tedy počítají s tím, že mnoho tučňáků úplně vymizí. 

Předpokládá se, že na konci století se bude 80 procent kolonií potýkat se ztrátou 90 procent kusů zvířat. To, že se nově objevené skupiny nacházejí na takto rizikových místech, znamená, že budoucnost pro tučňáka císařského je ještě horší. Kromě toho trpí i další druhy, jako je menší tučňák kroužkový. Populace tohoto druhu umírá po houfech, neboť je na Antarktidě vystavena extrémním klimatickým anomáliím. 

Nelétaví ptáci se tedy pohybují na velmi tenkém ledě. Led nad Antarktidě je zásadním stanovištěm nejen pro tučňáky, ale i pro lední medvědy. Mrazivý kontinent ale pomalu mizí v moři, spolu s ní to čeká i tamní život. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama