- Radek Chlup
- Věda a vesmír
- 17. srpna 2020
- 10:42
Virus, který letos usmrtil na 800 lidí, cirkuluje po internetu
Život nakazí stresem, špatnými nápady a mylnými doporučeními. Infodemii můžeme spojit v podstatě s čímkoliv. Média mezi každodenní konzumenty clickbaitů rozšíří zprávy o tom, že se blíží třetí světová válka.
Spolu s tím zveřejní návod, který radí, jak se připravit na jadernou katastrofu a jak se při vypuknutí jaderného konfliktu chovat. Ještě se několikrát objeví upozornění na to, že nastane mobilizace národa, protože se asi ve vzduchu vznáší stále málo strachu. Třetí světová válka nevyšla, a tak nám média servírují nemoc covid-19, kterou způsobuje strašák jménem koronavirus.
Mezinárodní tým vědců, kteří se zabývají infekčními nákazami, sledoval, jak zpravodajské weby a sociální média čtenáře předhazují dezinformace o nemoci covid-19 jako návnadu na udici. Celkem bylo odhaleno 2300 zpráv, které se týkaly pověr a konspiračních teoriích ve 25 jazycích a 87 různých zemích.
„Například populární mýtus, že konzumace vysoce koncentrovaného alkoholu může dezinfikovat tělo a zabít virus, cirkuluje v různých částech světa,“ píší vědci ve studii. „Po této dezinformaci zemřelo přibližně 800 lidí a 5876 jich bylo hospitalizováno. 60 z nich dokonce vypilo methanol, díky čemuž přišlo o zrak. Podobné události se staly i v Turecku, kde byl hlášen případ konzumace dezinfekčních prostředků a prostředků na bázi alkoholu na ruce.
Fámy zároveň klamou o tom, kde se koronavirus vzal a kdo za něj může. Podle některých zdrojů je virus typem vztekliny, a dokonce se může přenášet pomocí mobilních telefonů. Jiné zdroje hovoří o biologické zbrani. A další o tom, že za koronavirem stojí Čína, Donald Trump, CIA, a že cílem je zbohatnout na vakcíně.
Některé zpravodajské portály mají zároveň tendenci chytat se každého stébla trávy a zaostřovat jeho povrch. Napíší příběh o tom, že na koronavirus zemřela mladá dívka bez zdravotních komplikací, která nepila a nekouřila. To zopakují ještě několikrát, jen poupraví detaily a hlavního hrdinu, a mladší čtenáři tak podvědomě podléhají strachu. Odnesou si z toho informaci, že jsou v ohrožení i oni sami, a čím častěji se takové články objevují, tím větší tlak je na ně vyvíjen.
Další den vyjde jiný článek, ve kterém se píše cosi o tom, jak koronavirus devastuje plíce. Už není třeba objektivně uvádět, že zápal plic tohle zkrátka způsobuje. Že jej můžete prodělat i po chřipce. Formu má článek uzpůsobenou k tomu, aby to vypadalo, že je koronavirus něčím úplně ojedinělým, a už to zasévá do půdy nejistotu.
„Dezinformace podporované fámami, stigmaty a konspiračními teoriemi mohou mít potencionálně závažné důsledky pro jednotlivce i komunitu, pokud budou mít přednost před pokyny založenými na důkazech,“ stojí ve vydaném dokumentu.
Sdílení
2
Twitter
Komentáře
Email