Co způsobí pád čínské vesmírné stanice na Zemi? Již příští týden se tato toxická bomba začne rozpadat v atmosféře

 
Další 2 fotografie v galerii
Chemická látka hydrazin se používá v raketovém palivu / Pixabay
Na palubě čínské vesmírné stanice Tiangong-1 by se měla nacházet nebezpečná chemikálie obsahující hydrazin. Stanice se pravděpodobně v polovině března rozpadne v atmosféře, její relativně velké části však dopadnou až na Zemi. Co nám tedy hrozí?

Přestože čínští vědci a specialisté veřejnost uklidňují, už nyní je jasné, že větší část vesmírné stanice Tiangong-1, vážící 8,5 tuny, se při průchodu vrstvami naší atmosféry rozpadne a spálí, ovšem až 40 procent družice "přežije" a dopadne na Zemi jako odpad a některé části mohou obsahovat právě zmíněný hydrazin.

Chemická látka hydrazin se používá v raketovém palivu a předpokládá se, že dlouhodobá expozice může způsobovat u lidí rakovinu. 

Toto upozornění vydala společnost Aerospace Corp, neziskové organizace se sídlem v Kalifornii, která poskytuje technické poradenství a rady týkající se všech aspektů kosmických misí.

Podle mluvčího této organizace může na lodi existovat vysoce toxická a žíravá látka nazvaná hydrazin, která by mohla být nebezpečná i po dopadu na Zemi. Navíc není zatím ani zcela jasné, kam zbytky vesmírné stanice (některé o hmotnosti až 100 kilogramů) přesně dopadnou. 

Hydrazin je bezbarvá kapalina slabého čpavého zápachu, jedovatá, silně zásaditá a tedy žíravá. Hydrazin je nebezpečně nestabilní zejména ve své bezvodé formě. Při expozici vyšším dávkám se může dostavit podráždění očí, nosu a hrdla, závratě, nevolnost, bolest hlavy a nebo kóma. Akutní expozice pak poškozuje játra, ledviny a celkově centrální nervový systém.

Mohlo by vás zajímat

Reklama