Sakkára vydala další poklad, objeveno bylo dalších 14 sarkofágů

 
Další 1 fotografie v galerii
Obrovská nekropole byla součástí starodávného egyptského města Memphis / Pixabay
Archeologie prožívá plodné dny a Egypt může oslavovat. Egyptské ministerstvo cestovního ruchu a památek v neděli oznámilo další významný objev v nekropoli v Sakkáře – dalších 14 sarkofágů z doby před 2500 lety.

Těchto 14 nově nalezených sarkofágů je rovněž neporušeno a zapečetěno od doby uložení do hrobky. Zveřejněné snímky ukazují dřevěné rakve, které jsou zdobeny složitými malbami.

Tvoří je hnědé a modré čáry a hieroglyfické obrazy. Ministerstvo cestovního ruchu a památek plánovalo další vykopávky. Očekávalo se, že v šachtě bude ještě více sarkofágů. A tak se stalo. 

Ministr cestovního ruchu a památek, Khaled al-Anani, ve videu na stránkách ministerstva uvedl, že nedávné objevy v Sakkáře jsou jen začátek. Obrovská nekropole byla součástí starodávného egyptského města Memphis, které je na seznamu světového dědictví UNESCO. Nachází se 16 kilometrů jižně od slavných pyramid v Gíze. Je jisté, že Sakkára skrývá ještě mnohé poklady. Ty jsou však stále těžší k nalezení. Důvodem jsou vykradači hrobů. 

Egypt bojuje za obnovení cestovního ruchu. Turismus byl utlumen v důsledku současné koronavirové krize. V červenci byly zpřístupněny pyramidy v Gíze, které byly po tři měsíce uzavřeny. Spolu s tím jsou přístupná další archeologická naleziště. 

Kromě toho Egypt v nadcházejících měsících představí svůj vrcholný projekt – Velké egyptské muzeum. Objekt se má stát centrem pro uchovávání a vystavování cenných egyptských artefaktů. Jeho stavba probíhá poblíž pyramid v Gíze a hlavního města Káhira.

Odvětví cestovního ruchu bylo po dlouhá léta ohrožováno teroristickými útoky a politickými nepokoji. Přitom je pro zemi zcela zásadní. I tak se turismus země dokázal zotavit a přilákal rekordní počet návštěvníků – loni to bylo zhruba 13,6 milionů turistů. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama