Souboj výrobců procesorů: Od roku 2017 AMD ukrojilo 20 % celosvětového trhu na úkor Intelu

Procesory od AMD platily dříve za levnější, ale méně výkonnou alternativu Intelu / Pixabay
Podíl Intelu na světovém trhu procesorů od konce roku 2017 neustále padá. Oproti tehdejším 80 % nyní Intel ovládá pouze 60 % trhu. Největším konkurentem, který naopak rychle roste, je firma AMD.

Za stejnou dobu se její podíl na trhu procesorů vyšvihl z přibližně 20 % na 40 %. Procesory od AMD dlouhodobě platily za levnější, ale méně výkonnou alternativu Intelu.

Běžně jsme se s nimi tak setkávali například v levnějších modelech notebooků. Toto už ovšem neplatí, a to zejména s příchodem ultra výkonných EPYC procesorů. AMD zejména v roce 2019 celý trh s procesory doslova překvapilo.

Po více než deseti letech na pozici dvojky jak v oblasti desktopu, tak i serverových platforem, představilo nové procesory. Ty v drtivé většině případů předčily dosavadní jedničku, značku Intel.

AMD se pro Intel opět stalo vážnou konkurencí už v roce 2015, kdy dokončilo design zbrusu nové architektury Zen procesoru, na trhu od začátku 2017. Na trhu se následně objevil s názvem “Ryzen”. Vícečipové procesory od AMD jsou na výrobu mnohem levnější, než kdyby byly tvořeny jedním velkým čipem. To zapříčiňuje lepší poměr cena – výkon.

Během roku 2018 vyšlo najevo, že zranitelnosti v procesorech zvané Meltdown a Spectre, při svém zneužití umožňují, aby jeden program běžící na procesoru získal data jiného bez ohledu na zvolenou ochranu. Intel procesory jsou na tyto chyby nejnáchylnější. Opravy Intelu ovšem vedly ke snížení výkonu procesorů.

„Dá se říci, že v roce 2018 byla nabídka firem AMD a Intel v případě desktopových procesorů vyrovnaná, pokud vezmeme v potaz to, že měly stejný maximální počet jader. Intel vedl především ve výkonu na jádro a AMD zase ve vícejádrovém výkonu s ohledem na pořizovací cenu. Rok 2019 to ale všechno změnil, a to nejen s ohledem na desktopová CPU, ale především ta serverová. Tehdy AMD totiž představilo extrémně výkonné EPYC procesory,“ vysvětluje David Lintimer ze společnosti vshosting.cz.

AMD EPYC procesory mají až 64 jader a 128 vláken, což je opravdu úctyhodný výkon. Oproti standardu Intel Xeon Scalable se objem výpočetních jader na jednotku více než zdvojnásobil. 

 
Buďte první

Mohlo by vás zajímat

Reklama