- Lukáš Bauer
- Věda a vesmír
- 07. října 2020
- 08:19
Zábavná fyzika: Natočte pokus na mobil a vyhrajte 200 000 Kč
Někdo vidí za fyzikou jen hrůzostrašné vzorečky. A jiní báječnou vědu, díky níž létáme na dovolenou i do vesmíru, programujeme roboty na práci u pásu i operačního stolu, vyrábíme elektřinu ze slunce nebo si voláme přes oceán: zkrátka, zpříjemňujeme a ulehčujeme si život.
Soutěž „Vím proč“ již pošesté láká žáky základních a středních škol z celé České republiky, aby se na fyziku podívali tím druhým pohledem. „Známé rčení říká, že jednou vidět je víc než stokrát slyšet. A my věříme, že jednou si vyzkoušet, je víc než tisíckrát vidět,“ říká Martin Máca ze Skupiny ČEZ, která soutěž „Vím proč“ organizuje. „Chceme, aby fyzika děti bavila, aby měly chuť experimentovat a hledat souvislosti. Když budou rozumět fyzice, mohou změnit svět tak, aby byl mnohem šetrnější k naší planetě, a přitom dokázal uspokojit potřeby všech lidí,“ dodává Máca.
Krátká videa s natočenými pokusy mohou jednotlivci či týmy vkládat na webový portál www.vimproc.cz až do 15. prosince 2020. Stejně jako v minulých letech čeká autory dvou nejpovedenějších videí šek od Nadace ČEZ na 200 tisíc korun pro jejich školu. První tři týmy z každé kategorie (základní a střední škola) navíc získají poukázky na on-line nákupy v hodnotě deseti, pěti a tří tisíc korun pro každého člena natáčecího štábu.
Letošní ročník „Vím proč“ pod svůj patronát vzaly jaderné elektrárny Temelín a Dukovany. Ti, kdo se rozhodnou pro pokus z oblasti jaderné fyziky, tak automaticky soutěží také o zájezd pro celou svou třídu do infocentra jedné z jaderek.
Soutěž „Vím proč“ si rychle získala oblibu – dosud se jí zúčastnilo 1360 dětí, které natočily přes 1000 videí s pokusy. Nejúspěšnějšími fyziky-režiséry jsou zatím žáci a studenti škol ze Severní Moravy a z Prahy – na stupních vítězů shodně stáli celkem šestkrát. V těsném závěsu sekundují nadšení amatérští fyzikové z Jižní Moravy s pěti medailemi.
Všechna videa z minulých ročníků jsou k dispozici na webu soutěže. Mohou sloužit jako inspirace pro nové soutěžící, ale také pro učitele jako výukový materiál pro zpestření hodin.
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email