Astronomové pozorovali díky gravitační čočce unikátní galaxii z počátku vesmíru, starou 13 miliard let

 
Dalších 5 fotografií v galerii
Hubbleův teleskop nabízí neskutečné pohledy do historie našeho vesmíru / Pixabay
To, že nás během své historie již udivil Hubbleův teleskop nespočtem úžasných zjištění (1,3 milionu sledování) a vědeckých prací (15 tisíc kousků), si dnes určitě nikdo netroufne rozporovat.

A ani tentokrát nás nezklamal a přinesl NASA z hloubi vesmíru cosi úžasného: 13 miliard let starou galaxii, co pro lidi nadále bude oficiálně představovat jednu z nejstarších „entit" ve vesmíru.

Zárodečná galaxie, která vznikla již během pouhých cca 500 milionů let po "velkém třesku", je tím nejzazším časovým limitem, co ještě můžeme na obloze spatřit. I tentokrát vědci využili pověstného fyzikálního fenoménu známého jako gravitační čočka, jež zajistila opravdu úžasné detaily.

I tato galaxie by nám ale zůstala stejně zahalená jako jiné podobné, kdyby nebylo právě onoho vzácného faktoru s vesmírnou gravitační čočkou. Zrovna v tomto případě vděčíme za zvětšení kupě galaxií SPT-CL J0615-5746.

Galaxie je zajímavá i tím, že věci viděné v této vzdálenosti se již typicky projevují jen jako malé červené tečky a jen s velmi málo detaily, jako vidíte na jednom ze snímků.

O vesmíru se dnes má za to, že je starý cca 14 miliard let a ona galaxie zase minimálně cca 13 miliard let.

I když jde o jednu z prvních embryonálních galaxií ve vesmíru zformovaných po velkém třesku, dostalo se jí za to velmi nemelodického jména: „SPT0615-JD". A to opravdu nijak nenaznačuje její unikátnost.

Poslední novinka na galaktické hitparádě z časné sféry věku vesmíru o sobě ale prozradila i některé další zajímavé detaily: tak třeba, váží asi tak 3 miliardy našich Sluncí (cca 1/100 váhy naší rodné Mléčné dráhy) a má napříč cca 2 500 světelných let (naše galaxie má pro změnu cca 100 000 světelných let "na délku").

Mohlo by vás zajímat

Reklama