Češi získají přístup k jednomu z nejrychlejších superpočítačů na světě

LUMI bude schopný provádět více než 375 milionů miliard výpočtů za vteřinu / MŠMT
Česká republika získá přístup k jednomu z nejrychlejších superpočítačů na světě. Superpočítač LUMI bude instalován v polovině příštího roku ve finském městě Kajaani a půjde o jeden z energeticky nejefektivnějších superpočítačů na světě.

Navíc bude uhlíkově neutrální a bude využívat výlučně obnovitelné zdroje energie. Za přístup k superpočítači uhradilo MŠMT 1,6 milionů EUR (cca 43 200 000 korun). 

Superpočítač LUMI je společnou investicí 10 evropských zemí a EU, která představuje nové výzkumné a obchodní příležitosti. Využijí jej evropští vědci, kteří budou sdílet výpočetní čas na různé výzkumné účely, budou moci bojovat proti pandemii, vyvíjet komponenty léčiv nebo studovat změnu klimatu. Díky tomuto superpočítači se Evropa stane jedním z globálních lídrů v oblasti superpočítačů.

LUMI bude špičkovým pre-exascale superpočítačem schopným provádět více než 375 milionů miliard výpočtů za vteřinu s teoretickým výkonem až 552 milionů miliard výpočtů za vteřinu (552 petaFLOPS). Vážit má přibližně 150 tun a rozkládat se bude na ploše 150 m2, což je velikost odpovídající tenisovému kurtu.

Očekává se, že celkové náklady na tento superpočítač včetně instalace a správy dosáhnou do roku 2026 částky 200 milionů EUR, z nichž 140 milionů EUR představuje investici na samotný superpočítač.

Tyto náklady budou rozděleny mezi Evropskou komisi (100 milionů EUR) a dalších 9 evropských zemí zapojených do konsorcia LUMI (50 milionů EUR). Jedná se o Belgii, Dánsko, Estonsko, Finsko, Island, Norsko, Polsko, Švédsko a Švýcarsko.

Mohlo by vás zajímat

Reklama