Češi vyvinuli průhledný respirátor s vysokou filtrační schopností a nadstandardním dechovým komfortem

Respirátor nabízí ochranu na stupni H13, tedy řádově vyšší než FFP 3 / 3Dtiskárna
Turnovská firma 3Dtiskárna po šesti měsících vývoje začíná nabízet originální novinku v oblasti ochrany dýchacích cest. Jedná se o průhlednou respirační čtvrtmasku, která umožňuje vidět mimiku a ústa uživatele, nepotí se a volně se v ní dýchá.

Vzhled a technické provedení respirátoru zaujal mezinárodní porotu na prestižní soutěži German Design Awards, která v letošním ročníku udělila turnovskému nápadu zvláštní uznání v kategorii "Lékařská, rehabilitační a zdravotní péče". 

„Zareagovali jsme na potřeby, které k nám jako firmě pracující s 3D tiskem dolehly od zdravotníků a učitelů. Napadlo nás, že je možné vytvořit respirátor s vysokou mírou ochrany a zároveň nezakrýt jejich tváře,“ říká k výrobku své firmy její majitel Peter Knobloch.  

Očekává se, že produkt nalezne využití především v oborech, kde tvář zakrytá filtrační maskou nebo rouškou, způsobuje problémy v mezilidské komunikaci (např. péče o sluchově postižené, seniory, dětské pacienty a v celé řadě dalších odvětví).

Respirátor nabízí ochranu na stupni H13 (řádově vyšší než FFP 3) je kompatibilní s aplikací face ID, díky hydrofilní vnitřní vrstvě se nemlží a nezamlžuje ani brýle uživatele. 

Průhledný respirátor lze používat opakovaně. Výměnné jsou pouze HEPA filtry, které firma Petera Knoblocha vyvinula a vyrábí. Provoz průhledného respirátoru je výrazně levnější než v případě jiných průmyslově vyráběných filtračních masek či dokonce jednorázových roušek. Spektrum využití průhledného respirátoru rozšiřuje redukce pro použití osvědčených filtrů od 3M.

Mohlo by vás zajímat

Reklama