Ve Velké Británii byl znovuobjeven kriticky ohrožený pavouk

Slíďák nechytá svou potravu do pavučin, ale zaútočí přímo / Pixabay
Pavouk, který byl ve Velké Británii prohlášen za vyhynulý druh, žije na vojenské základně v hrabství Surrey. Naposledy byl slíďák vřesovištní, také známý jako velký liščí pavouk, na kontinentu spatřen v roce 1993. O znovuobjevení informovala společnost Surrey Wildlife Trust.

Slíďák vřesovištní (Alopecosa fabrilis) je druh pavouka vlka z čeledi slíďákovití (Lycosidae). Měří pět centimetrů, má šedohnědou barvu a nestaví sítě. Pavučinami pouze lemuje své nory, v nichž přezimuje. Je to noční tvor, který svou kořist loví na písčitém povrchu. 

Slíďák vřesovištní patří mezi kriticky ohrožené druhy. Podle informací The Guardian se však vyskytuje i v Evropě, hlavně v pobřežních oblastech Nizozemska a Dánska. V Británii jej objevil Mike Waite, programový manažer společnosti Surrey Wildlife Trust a nadšenec do pavouků. K tomu využil letecké fotografie písečných oblastí, kde pavouci loví. Oblast pozoroval dva roky. 

Zjistil tam několik samců, samici a počet neidentifikovatelných mladších pavouků. „Přimělo mě to přemýšlet, jak pečlivě jsme se dívali na naše pobřeží? Hledali jsme dostatečně pozorně?“ řekl Waite, který se domnívá, že velcí liščí pavouci mohou nepozorovaně žít na britských pobřežích. 

Společnost Surrey Wildlife Trust má v Surrey pod správou tisíce akrů nezastavěné půdy. Vytváří tak přirozený prostor pro různé živočichy, kteří mohou žít bez lidského zásahu. Místa, která připadají ministerstvu obrany, jsou pro ně ale také ideálním útočištěm. Kromě vojenských cvičeních sem totiž nedoléhá lidský ruch. 

Společnost z bezpečnostních důvodů oblast, kde byli velcí liščí pavouci spatřeni, neprozradila. Jde ale o písečný plac bohatý na suché křoví. Domov zde mají ptáci, hadi, ještěrky a motýli. Waite teď bude pavouky pozorovat. Chce odhadnout velikost tamní populace. 

Mohlo by vás zajímat

Reklama