ČTÚ vydražil kmitočty v pásmech 700 MHz a 3400–3600 MHz, může dojít k dalšímu snížení cen mobilních dat

Výnos aukce byl vyšší, než se čekalo / Pixabay
Aukce kmitočtů pro 5G sítě, kterou uspořádal Český telekomunikační úřad (ČTÚ), má vítěze. Uspělo celkem pět společností.

Pásmo 700 MHz budou moct provozovat tři společnosti: O2, T-Mobile a Vodafone, 80 MHz v pásmu 3,5 GHz společnost Centronet a frekvence 3,4 - 3,8 GHz společnosti Nordic Telecom a PODA.

Výnos aukce je vyšší, než se čekalo, cca 5,6 mld. Kč. Dá se čekat, že vyšší konkurence a fakt, že se na trh dostávají noví hráči, povede k dalšímu snížení cen mobilních tarifů.

„Aukci považujeme za úspěšnou. Protože bylo málo pravděpodobné, že pásmo 700 MHz využije nový operátor, došlo ke změně konceptu aukce připravené za minulého předsedy ČTÚ a důraz se nově kladl na zvýšení konkurence přes pásmo 3,4 - 3,8 GHz," říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Jsem rád, že se i ve složitém období pandemie koronaviru podařilo aukci dokončit a věřím, že nově nastavený národní roaming a další hráči na mobilním trhu výrazně pomohou snížit ceny mobilních dat pro všechny. Důležité také je, že se aukci podařilo realizovat ještě v tomto roce, a to s víc než očekávaným rozpočtovým výnosem."

„V pásmu 3,4 - 3,8 GHz máme nového významného hráče na mobilním trhu a také se posílila role dalších operátorů, a to PODA a Nordic Telecom. Oproti původní podobě aukce se našla možnost i průmyslového využití části spektra, což je velmi důležité pro naši ekonomiku,"doplňuje náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko a dodává: „Významně to pomůže modernizaci a digitalizaci. To vše díky inovativnímu pojetí aukce, které dobře reaguje na českou strategii rozvoje 5G sítí."

Kromě finančních benefitů se dá také čekat, že dojde k dalšímu rozvoji digitální infrastruktury v České republice.

Mohlo by vás zajímat

Reklama