Zachycených škodlivých souborů je letos více, v průměru o 5,2 %

Detekční systémy Kaspersky odhalily za uplynulých 12 měsíců denně v průměru 360 tisíc nových škodlivých souborů / Pixabay
Víc než pětiprocentní meziroční nárůst denně zachycených škodlivých souborů zaznamenala v roce 2020 společnost Kaspersky. V průměru každodenně detekovala 360 tisíc nových škodlivých souborů, což je o 5,2 % více než loni.

Na tomto růstu se nejvíce podílely tzv. trojské koně (tj. škodlivé soubory s nejrůznějšími funkcemi od mazání dat po krádeže osobních informací) a zadní vrátka (specifický typ trojského koně, díky němuž útočníci můžou napadený počítač vzdáleně ovládat).

Meziročně jich Kaspersky zachytil o 40,5 %, resp. 23 % víc, vyplývá z výroční statistické zprávy zveřejněné v Kaspersky Security Bulletinu.

Detekční systémy společnosti Kaspersky odhalily za uplynulých 12 měsíců denně v průměru 360 tisíc nových škodlivých souborů, tedy o 18 tisíc víc než v předchozím roce.

Meziroční nárůst činí 5,2 %, přičemž v roce 2018 bylo těchto souborů v průměru 346 tisíc denně. V 60,2 % se jednalo o nespecifické trojské koně. Obecně vzrostl podíl detekovaných trojských koní v porovnání s předchozím rokem o 40,5 %. 

Výrazný byl i nárůst odhalených zadních vrátek a také červů (škodlivých programů, které se v napadeném systému dovedou samy replikovat), vytvořených v programovacím jazyku VisualBasicScript. Většinou patřily do skupiny škodlivých programů označovaných jako Dinihou. 

Naopak menší výskyt zaznamenaly Adware soubory (programy, které napadeného bombardují reklamou) – těch bylo v porovnání s rokem 2019 o 35 % méně.

Většina škodlivých souborů (89,80 %) se do napadených počítačů dostala přes soubory Windows PE, což je formát využívaný výhradně operačními systémy Windows. Podíl škodlivého softwaru využívajícího operační systém Android klesl na 13,7 %.

Loni spousta lidí začala pracovat a studovat z domova, většinou na stolních počítačích a noteboocích. Útočníci se tomu zjevně přizpůsobili a zaměřili se právě na tato zařízení. O 27 % vzrostl i počet škodlivých skriptů, rozesílaných e-mailem nebo stahovaných z napadených stránek. To rovněž svědčí o tom, že lidé na internetu tráví víc času než dřív a útočníci toho dokážou využít.

Mohlo by vás zajímat

Reklama