V německém Mindenu žil kdysi děsivý dinosauří netvor

 
Další 3 fotografie v galerii
Přibližná podoba velkého dravého dinosaura wiehenvenatora / Pixabay
"Netvor z Mindenu" je přezdívka velkého dravého dinosaura, který obýval oblast dnešního Německa v období jury, asi před 165 miliony let. Až donedávna byl tento dravý obr pro vědce velkou záhadou.

Již od objevu fosilních kostí velkého dravého dinosaura v roce 1998 se traduje legenda o obřím netvorovi z Mindenu, který jako by z oka vypadl drakům z pohádek. Na zkameněliny dinosaura narazil geolog Friedrich Albat a místem objevu byl opuštěný lom v pohoří Wiehen nedaleko města Minden ve spolkové zemi Severní Porýní – Vestfálsko.

Zkameněliny záhadného teropoda ze západu Německa byly ze země vyprošťovány po dobu tří let až do října roku 2001, kdy jim tisk přisoudil atraktivní nálepku Das Monster von Minden, tedy „netvor (či obluda) z Mindenu“.

Větší než T. rex?

Legenda naplno ožila a brzy se objevily zprávy, že by se mohlo jednat o jednoho z největších teropodů vůbec. National Geographic například přinesl bombastickou zprávu, že žebro tohoto teropoda je o celých 50 % větší, než stejná kost u populárního severoamerického rodu Allosaurus, z čehož bylo možné odhadnout celkovou délku těla německého predátora až na 15 metrů.

Tím pádem by šlo skutečně o jednoho z největších teropodů vůbec. Americký paleontolog Thomas Holtz později odhadl délku mindenského teropoda asi na 12 metrů, což je stále velikostní kategorie tyranosaura!

Délka "pouhých" 8 metrů

Objevily se nicméně i podstatně menší číselné údaje, v roce 2003 například někteří amatérští paleontologové udávají na základě odhadu podle velikosti jednotlivých dochovaných kosterních elementů délku mindenského netvora na „pouhých“ 7 až 8 metrů a jeho hmotnost asi na 750 až 1200 kilogramů.

Jaká je ale skutečnost? Byl tento německý teropod opravdovým obrem nebo spíše jen teropodem střední velikosti? Nově publikovaná vědecká studie paleontologa Olivera Rauhuta a jeho kolegů ukázala, že nejspíš „něco mezi tím.“

Jurský park v Německu

Dinosaurus, který v roce 2016 konečně dostal oficiální vědecké jméno Wiehenvenator albati, byl objeven v sedimentech ornatentonského souvrství spadajícího do období střední jury (geologický stupeň kelloway, asi před 166 až 164 miliony let).

Rozbor dochovaných částí kostry ukázal, že se jednalo zřejmě o subadultní (ne plně dospělý) exemplář, který byl nicméně v době smrti starší deseti let. Délka nově popsaného megalosaurida z Německa činila asi 8 až 9 metrů a jeho hmotnost (vzhledem k celkové robustnosti těla) mohla dosahovat až několika tun.

Mohlo by vás zajímat

Reklama