Češi vyvinuli domácí bezbolestný kloktací PCR test na covid-19

 
Další 1 fotografie v galerii
Klíčovou výhodou kloktacího testu je jeho jednoduchá proveditelnost / testujvklidu.cz
Největším problémem testování přítomnosti koronaviru v těle je aktuálně diskomfort, který je s testem spjatý. Čeští vědci ale nyní přicházejí s novou metodou samoodběru, který lidem umožní otestování metodou PCR z pohodlí domova a naprosto bezbolestně.

Na webu "testujvklidu.cz" si stačí objednat testovací sadu nazvanou Gargtest a pouhým vykloktáním si odebrat vzorek. Testovací sadu přiveze i odveze kurýr. Účinnost otestování je přitom stejná jako na odběrovém místě a výsledkem se lze prokázat například i pro účely cestování.

Kromě bolesti spojené se zavedením odběrové tyčinky hluboko do nosu je nevýhodou současného modelu testování nutnost navštívit odběrové místo, kde testovaný zbytečně čelí zvýšenému riziku šíření nákazy.

Oba tyto problémy efektivně řeší kloktací Gargtest, který vyvinuli vědci z Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a společností AUMED a.s. a IntellMed, s.r.o.. Test splňuje všechny potřebné standardy a jeho výsledek je díky certifikaci CE IVD uznáván napříč Evropskou unií.

Klíčovou výhodou kloktacího testu je jeho jednoduchá proveditelnost. Vyšetřovaný si nabere obyčejnou pitnou vodu do odměrky, která je součástí balení, a po dobu 20 až 30 sekund si vykloktá dutinu ústní a hltan.

Obsah odměrky následně vyprázdní z úst do přiložené odběrové zkumavky, v níž je transportní prášek, a odevzdá ji kurýrovi, který ji přivezl. Řidič logistické služby DoDo vzorky následně sveze do testovací laboratoře.

Komfort spojený s odběrem se nijak negativně neodráží v účinnosti testu. Vzorek je zpracován a analyzován v laboratoři klasickou PCR metodou, jež se využívá i u výtěru z nosohltanu. „Spolehlivost kloktacích odběrů je srovnatelná s výtěrem přes tyčinku. Srovnávací studie ukázala, že rozdíl mezi oběma způsoby odběru je asi 3 až 3,5 procenta v citlivosti, což je statisticky nevýznamné číslo,“ upřesňuje Marián Hajdúch, šéf projektu a ředitel olomouckého Ústavu molekulární a translační medicíny.

Klíčovou informací tedy je, že ačkoliv Gargtest obsahuje sliny, nejedná se o klasický test ze slin. Při kloktání se zakloněnou hlavou se totiž voda dostane až na zadní stranu hltanu, tedy do míst infekce, kam míří i štěteček při stěru z nosohltanu.

Mohlo by vás zajímat

Reklama