Astronomové detekovali nový typ takzvané pavoučí hvězdy

Pulsary, které rotaci dokončují každých 30 milisekund a méně, jsou označovány jako pavoučí hvězdy / NASA
Mezinárodní tým astronomů detekoval nový typ „pavoučí hvězdy“, vysoce energetických pulzarů, které mohou trhat své doprovodné hvězdy v binárních systémech. O výsledcích z pozorování „mrtvé“ observatoře Arecibo v Portoriku informoval web Live Science.

Když se veleobr (velmi hmotná a zářivá hvězda) po výbuchu supernovy zhroutí do sebe, transformuje se v neutronovou hvězdu, nebo se z něj stane bílý trpaslík. S dostatkem elektromagnetického záření pak taková hvězda může začít v závratné rychlosti rotovat, čímž se z ní stane pulsar.

Astronomové je mohou pozorovat díky pravidelným výbuchům kosmického záření, které je v periodách v rozmezí několika milisekund až celých sekund uvolňováno během jejich rotace. Pulsary jsou tak předvídatelné a zářivé, že někteří vědci navrhují, aby byly jejich polohy využity k vytvoření jakési nebeské GPS.

Pulsary, které rotaci dokončují každých 30 milisekund a méně, jsou označovány jako pavoučí hvězdy. A to z důvodu, že se většinou vyskytují v binárních systémech, kde je obíhá jiná hvězda.

Pavoučí hvězdy mohou okolo svých společníků kroužit v takové blízkosti, až je nakonec roztrhají. Tyto násilné pulsary jsou astronomy pojmenovány po pavoucích, u nichž samice po páření sežere samce, po černých vdovách. Mimochodem, jedna taková černá vdova se nachází i v Mléčné dráze. Od Země je vzdálená 6500 světelných let.
 
A pak tu jsou ještě pulsary, které jsou obíhány hmotnější hvězdou. Pokaždé, když tato hvězda projde mezi zmíněným pulsarem, který je astronomy označován jako „redback pulsar“, a Zemí, dojde k zatmění signálů.
 
Pomocí v prosinci neočekávaně zhroucené observatoře Arecibo v Portoriku učinil mezinárodní tým astronomů objev osmi binárních milisekundových pulsarů (MSP). Mezi nimi jsou tři černé vdovy a jeden redback pulsar. V součtu objevených pulsarů je ale i jeden, který se vzpírá klasifikaci. Obíhá jej příliš masivní hvězda k tomu, aby byl černou vdovou. Na redback pulsar je ale zase nedostatečně masivní.
 
„Tento systém může představovat vzácný případ střední třídy mezi těmito dvěma pozorovanými,“ píší o nové kategorii pulsaru astronomové.

Mohlo by vás zajímat

Reklama