Narcisté mají větší šanci na kariérní postup v korporátu než ostatní

Narcismus je řazen k temným stránkám lidské osobnosti / Pixabay
Extraverze, nadměrné sebevědomí, sebeúcta, dominance a autoritářství. Průzkum v řadách 172 generálních ředitelů italských společností ukázal, že osoby, které v těchto pěti vlastnostech bodují, se s vysokou pravděpodobností po určité době stanou generálními řediteli ve firmě, v níž byli zaměstnáni.

Závěry byly založeny na osobnostním testu Narcissistic Personality Inventory. Skóre generálních ředitelů v pěti narcistických vlastnostech bylo porovnáno s historií jejich kariéry. „Výsledky jsou poněkud znepokojivé. Ve skutečnosti ukazují, že organizace upřednostňují vznik narcistických jedinců na klíčových pozicích,“ uvádějí psycholožky Paola Rovelliová a Camilla Curnisová pro web PsyPost.

Stejně tak se to vztahuje na rodinné podniky. Ovšem v případě, že je generální ředitel součástí rodiny, která společnost vlastní, vliv narcismu naopak tolik významný není.
 
Narcismus je řazen k temným stránkám lidské osobnosti. Lidé, kteří vykazují nadměrné narcistické chování, jsou často zapojeni do finanční kriminality a mohou se vyhýbat daňovým povinnostem.

Dřívější výzkumy narcistické chování spojily s nerovným odměňováním, nedostatečnou komunikací na pracovišti a obecnou nespokojeností zaměstnanců.
 
Studie však počítá s tím, že narcismus je stabilním osobnostním rysem. Vychází z předpokladu, že u jednotlivců bují už v dětství a zůstává s nimi až do dospělosti. Naopak v potaz nebere možnost, že generální ředitelé se mohou stát narcisty až poté, co získají svou moc, která vychází z jejich pozice. „Zkušenosti s mocí mohou do určité míry stimulovat narcismus,“ uvědomují si autorky práce.
 
Další podobné testy by se měly zaměřit na delší časové úseky, aby bylo možné určit, v jakém části životní cesty se narcismus objevuje.

Mohlo by vás zajímat

Reklama