Pomůže Antabus při léčbě rakoviny? Čeští vědci využili lék dosud používaný při léčení alkoholové závislosti

 
Další 3 fotografie v galerii
Epidemiologické studie byla provedená na dánských pacientech-alkoholicích / Pixabay
Česká věda si připsala další velký úspěch, tentokrát v souboji se zákeřnou rakovinou. Co objevil mezinárodní výzkumný tým vedený výzkumníky z Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci?

Vývoj nových protinádorových léčiv je pochopitelně extrémně finančně i časově náročný. Slibnou alternativou je tedy využití již existujících a schválených léků na nová onemocnění – tzv. „drug repurposing“ nebo „drug repositioning“.

Hledání nových uplatnění pro stará léčiva je typický a zajímavý pro akademický translační výzkum, hlavně s ohledem na podstatně menší náklady na jejich uvedení do fáze klinického hodnocení. Aktivní program na „drug repurposing“ tak probíhá na mnoha akademických pracovištích, ale i v některých farmaceutických firmách.

Tým výzkumníků z Ústavu molekulární a translační medicíny vedený profesorem Jiřím Bártkem a dalšími kolegy z Dánska, Švédska, Švýcarska, USA a Kanady zkombinoval laboratorní, preklinický a epidemiologický výzkum a zjistil, že disulfiram, levný lék po mnoho dekád prodávaný pod komerčním názvem Antabus a užívaný k léčbě alkoholové závislosti, má mimořádné protinádorové účinky.

Práce vychází z epidemiologické studie provedené na dánských pacientech-alkoholicích, u nichž bylo zjištěno maligní onemocnění. Ukázalo se, že pacienti, kteří i po nádorové diagnóze nadále užívali disulfiram, měli výrazně menší riziko úmrtí než pacienti, kteří s užíváním přestali.

Zjištěná data, poukazující na možný protinádorový efekt disulfiramu, motivovala další molekulárně biologický výzkum zaměřený na působení léčiva na nádorové buňky. Bylo zjištěno, že disulfiram je v lidském těle za přispění mědi metabolizován na jinou látku, která se akumuluje v nádorových buňkách a v nich se váže na NPL4 protein. Tím způsobuje jeho imobilizaci a ztrátu funkčnosti.

Mohlo by vás zajímat

Reklama