- Lukáš Bauer
- PC / Notebooky
- 23. února 2021
- 17:59
Česká republika se dále posouvá mezi země, které čelí většímu množství kyberútoků
Během ledna měl dopad na 6 % organizací po celém světě a zůstal nejčastěji použitým škodlivým kódem k útokům na podnikové sítě.
Vydán byl i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika se dále posouvala mezi méně bezpečné země, o 15 míst až na 35. příčku. Slovensko se také posouvalo nežádoucím směrem, o 8 příček, přesto mu v lednu patřila až 70. pozice. Na prvním místě v Indexu hrozeb skončil nově Katar, který na druhou pozici odsunul Bhútán.
Mezi nebezpečnější země nejvýrazněji poskočila Dominikánská republika, o 26 příček až na 10. pozici. Opačným směrem se nejvíce posunul Nepál, kterému v prosinci patřila 13. pozice a v lednu až 59. místo.
Mezinárodní policejní složky převzaly na konci ledna kontrolu nad infrastrukturou Emotetu a plánují hromadně odinstalovat Emotet z infikovaných zařízení. Přesto byl Emotet i nadále malware s největším dopadem na světové i České organizace. Spamové kampaně šířící Emotet využívaly vložené odkazy, škodlivé dokumenty i heslem chráněné soubory ZIP.
Emotet byl poprvé odhalen v roce 2014 a byl pravidelně aktualizován a vylepšován. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti USA odhaduje, že každý incident zahrnující Emotet stojí organizace při nápravě škod až 1 milion dolarů.
„Emotet je jednou z nejničivějších variant malwaru, takže převzetí kontroly nad jeho infrastrukturou je velkým úspěchem,“ říká Peter Kovalčík, Regional Director, Security Engineering EE v kyberbezpečnostní společnosti Check Point. „Bohužel můžeme očekávat, že se nevyhnutelně objeví nové hrozby, které jej nahradí. Organizace proto musí používat robustní bezpečnostní systémy a preventivní řešení, aby hrozby nepronikly k uživatelům. Důležitou součástí komplexní ochrany je i vzdělávání zaměstnanců, aby dokázali identifikovat nebezpečné e-maily a nejrůznější triky kyberzločinců.“
Sdílení
Twitter
Komentáře
Email