Špatná zpráva pro vegany: Dieta bez masa a mléčných výrobků vede ke slabým kostem

Vegani mají tendenci mít horší kosti kvůli zjevnému nedostatku klíčových živin / Pixabay
Nová studie vědců varuje, že dodržování veganské stravy bez masa a mléčných výrobků může oslabit kosti a zvýšit riziko bolestivých zlomenin.

Vědci pod vedením německého Spolkového institutu pro hodnocení rizik (BfR) porovnali zdraví kostí 36 veganů a 36 neveganů pomocí ultrazvuku.

Zjistili, že vegani mají tendenci mít horší kosti kvůli zjevnému nedostatku klíčových živin, které se obvykle získávají z produktů živočišného původu. „Lidé se obracejí na veganskou stravu nejen kvůli soucitu se zvířaty a povědomí o problémech s životním prostředím, ale také kvůli zdravotním výhodám,“ řekl prezident BfR Andreas Hensel.

"Vědecké důkazy naznačují, že veganská nebo vegetariánská strava může chránit před mnoha chronickými chorobami, například cukrovkou a kardiovaskulárními chorobami nebo rakovinou. Bylo však zjištěno, že veganská strava je spojena s nižší hustotou kostních minerálů, která je spojena s vyšším rizikem zlomenin ve srovnání s všežravci,“ dodává Hensel.
 
Ve studii vědci pod vedením odbornice na bezpečnost potravin BfR Juliane Menzelové provedli ultrazvukové měření patní kosti 72 účastníků, z nichž polovina dodržovala veganskou stravu a polovina ne.

Tým zjistil, že ti, kteří dodržovali veganskou stravu, měli v průměru nižší hodnoty ultrazvuku – a tedy slabší kosti. Odběrem vzorků krve a moči účastníků byli vědci také schopni identifikovat 12 takzvaných „biomarkerů“, které hrají roli při údržbě kostí.
 
Výzkum odhalil, že vitamíny A a B6, lysin, leucin, omega-3 mastné kyseliny, selenoprotein P, jód, hormon stimulující štítnou žlázu, vápník, hořčík a protein α-Klotho byly pozitivně spojeny s dobrým zdravím kostí. Lysin je aminokyselina nacházející se v mase, rybách, mléčných výrobcích, vejcích a některých rostlinách, jako je sója, kterou si tělo nedokáže samo vyrobit.

Vitamin A se nachází ve vejcích a tmavé listové zelenině, zatímco vitamin B6 se nachází v mase a rybách, cizrně a některých druzích ovoce. Naproti tomu účastníci se zdravějšími kostmi měli nižší koncentraci hormonu známého jako FGF23, jehož hlavní úlohou je regulace koncentrace fosfátů v plazmě.

Mohlo by vás zajímat

Reklama